Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Dragičević i ostali. Foto: Sud BiH

Advokat Senad Kreho potvrdio je da se optuženi Inđić nalazi u pritvoru u Srbiji.

“Nema državljanstvo Srbije. Određen mu je pritvor u trajanju od mjesec dana zbog teškog djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja”, kazao je Kreho, dodajući da je njegovom branjeniku pritvor određen do 1. oktobra.

Na upit zašto je odgođeno ročište koje je na rasporedu bilo zakazano za 17. septembar, iz Suda BiH su naveli da je razlog otkazivanja “jer na ročištu ne bi bile ispunjene procesne pretpostavke za održavanje istog”. Naknadno je potvrđeno da su zaprimili informaciju da se optuženi Boban Inđić nalazi u pritvoru u Republici Srbiji zbog krivičnog djela u saobraćaju.

Kako su naveli iz Državnog suda za BIRN BiH, optuženom Inđiću ukinuta je mjera zabrane putovanja u junu 2018. godine.

Suđenje za zločine u Štrpcima počelo je u oktobru 2015. godinePosljednje ročište je održano u junu 2021. godine.

Za ubistva 20 putnika otetih iz voza u Štrpcima 1993. godine optuženi su Boban Inđić, Luka Dragičević, Obrad i Novak Poluga, Dragan Šekarić, Oliver Krsmanović, Petko Inđić, Radojica Ristić i Miodrag Mitrašinović.

Prema optužnici, Dragičević je bio komandant Druge podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Inđić komandir Interventne čete ove brigade, dok su ostali optuženi bili pripadnici VRS-a.

U ovom predmetu, Sud Bosne i Hercegovine je zbog smrti optuženog obustavio postupak protiv Vuka Ratkovića, kojem se sudilo za otmicu i ubistva putnika iz voza u Štrpcima i koji je ranije u drugom predmetu osuđen zbog silovanja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu