Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ekshumacija u Mostaru. Foto: Institut za nestale osobe BiH

Glasnogovornica INO-a Emza Fazlić kaže da će se u narednom periodu utvrditi identitet pronađene žrtve.

“Prema nekim informacijama kojima raspolažemo, sumnja se da se radi o muškoj osobi, koja je u trenutku smrti bila starije životne dobi. Naravno, moramo pričekati DNK analizu, kako bismo mogli sa sigurnošću reći ko je zapravo žrtva koja je pronađena”, kaže Fazlić.

U Institutu pretpostavljaju da se radi o žrtvi bošnjačke nacionalnosti koja je na ovom području nestala 1993. godine.

“Posmrtne ostatke, zavezane u vreći, uočili su radnici prilikom iskopavanja grobnog mjesta u ovom haremu”, objašnjava Fazlić, dodajući da su nakon ekshumacije izuzeti uzorci za DNK analizu kako bi se utvrdio identitet žrtve.

“Posmrtni ostaci su prebačeni u Gradsko groblje Sutina u Mostaru, gdje će biti izvršena sudsko-medicinska i kriminalističko-tehnička obrada”, navodi se u saopćenju INO-a.

Ekshumacija je izvršena pod nadzorom Tužilaštva BiH i po naredbi Državnog suda.

Kako je ranije rečeno iz INO-a, u BiH se trenutno traga za 7.604 nestale osobe, a do sada su pronađeni posmrtni ostaci 25.500 nestalih osoba.

Najčitanije
Saznajte više
Pola godine ročište za izjašnjenje o krivici na čekanju u predmetu ratnih zločina
Kantonalni sud u Odžaku, skoro pola godine nakon potvrđivanja optužnice, ne raspolaže informacijama da li su četvorica optuženih primila optužnicu, zbog čega se ne može zakazati ročište za izjašnjenje o krivici Marka Jurića i još 11 osoba optuženih za zločine u Donjoj Mahali.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju
Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, Poljska planira zabraniti ulazak i boravak na prostoru ove zemlje zbog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine.