Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Izbjeglička kolona se kreće iz Knina u Banju Luku u avgustu 1995. godine. Foto: EPA/SAŠA STANKOVIĆ.

Mediji su u utorak izvijestili da je načelnik opštine Borovo u Istočnoj Hrvatskoj Zoran Baćanović pod policijskom istragom zbog nedavne objave na Facebooku o operaciji “Oluja”.

Baćanović, inače član Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), koja predstavlja srpsku manjinu u Hrvatskoj, objavio je fotomontažu sa slikom konvoja srpskih izbjeglica iz Hrvatske koji bježe iz zemlje nakon ove operacije i slikom skupa čiji učesnici drže transparent sa natpisom: “Oluja – zločin koji još traje.”

“Policijska uprava Vukovarsko-srijemska upoznata je sa predmetnom objavom te smo odmah započeli s provođenjem kriminalističkog istraživanja kako bismo, u koordinaciji sa nadležnim Državnim odvjetništvom, utvrdili ima li elemenata kaznenog djela ili prekršaja”, rekli su iz policije hrvatskim medijima u utorak.

Poruka je objavljena prošle sedmice, kada su Hrvati proslavljali godišnjicu pobjede njihove vojske nad pobunjenim Srbima u operaciji “Oluja” u avgustu 1995. godine, dok su Srbi obilježavali njihovu smrt i sjećali se onih koji su morali napustiti svoje domove.

Prema pisanju medija, ova je objava naknadno uklonjena sa Baćanovićevog računa na Facebooku.

Hrvatski premijer Andrej Plenković, čija Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) vlada zemljom u koaliciji sa predstavnicima etničkih manjina, uključujući i SDSS, osudio je Baćanovićevu objavu, navodeći da je “neprihvatljiva” i “neprimjerena”.

“Ne mogu uopće shvatiti kako je moguće tako nešto staviti na Facebook ako ste načelnik općine u Republici Hrvatskoj”, rekao je Plenković, dodavši da će o tome razgovarati sa članovima SDSS-a.

Tokom operacije “Oluja” hrvatske snage su srušile samoproglašenu paradržavu pobunjenih Srba Republiku Srpsku Krajinu, te se svake godine u Hrvatskoj 5. avgust obilježava kao trijumf koji je osigurao postojanje Hrvatske kao neovisne države.

Međutim, u nizu napada tokom i nakon te operacije više od 600 pretežno starijih srpskih civila je ubijeno, prema podacima Helsinškog komiteta Hrvatske. Oko 200.000 srpskih izbjeglica napustilo je teritoriju oslobođenu u avgustu 1995. godine.

Baćanović i drugi članovi SDSS-a nisu komentarisali ovaj incident dosad.

Hrvoje Zekanović, desničarski delegat u saboru ispred stranke Hrvatski suverenisti, pozdravio je istragu policije.

“Nadam se da neće ostati samo na kurtoaznom posjetu hrvatske policije načelniku općine Borovo”, Zekanović je napisao na Facebooku.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Crnogorski ‘vikend ratnici’ rijetko se gone za zločine u ratovima 90-tih
'Vikend ratnici' su bili dobrovoljci koji su dolazili i odlazili iz ratnih zona 90-ih godina. Mnogi su bili iz Crne Gore, ali malobrojni su se suočili s pravdom za ratne zločine koje su počinili.
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva