Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English


Screenshot hakovane internet stranice Uprave za javni dug Srbije 16. jula. Foto: 021.rs.

Turska grupa Cyber Warrior Tim Akincilar hakirala je danas internet stranicu Uprave za javni dug Srbije u, kako se čini, znak protesta protiv srpskog poricanja genocida u Srebrenici.

Na naslovnoj stranici sajta Uprave za javni dug, hakeri su objavili fotografiju iz nekadašnje fabrike akomulatora na kojoj se nalaze tabuti uz ispisan broj 8372 – referencu na broj Bošnjaka koje su srpske snage ubile u genocidu u Srebrenici u julu 1995., objavio je srbijanski portal 021.

Preko fotografije bila je ispisana riječ „Unutmadik“, što na turskom znači „Nismo zaboravili“.

Fotografija koju su objavili hakeri je uklonjena, a internet stranica Uprave za javni dug danas popodne ponovo je stavljena u funkciju.

Srpske vlasti ne prihvataju da masakri i deportacije Bošnjaka iz Srebrenice predstavljaju genocid, uprkos presudama međunarodnih sudova.

Do sada su Haški tribunal i sudovi zemalja na Balkanu osudili ukupno 48 osoba na više od 700 godina zatvora, plus pet doživotnih kazni, za zločine u Srebrenici.

Posljednji je osuđen komandant Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić, koji je prošlog mjeseca zbog genocida i drugih ratnih zločina dobio kaznu doživotnog zatvora.

Hakerska grupa Cyber Warrior Tim Akincilar na svojoj internet stranici navodi da je osnovana 2001. godine i da se bori protiv „napada na našu vjeru i moralne vrijednosti, postupaka protiv naše države i naše zemlje i događaja koji negativno utiču na društvo i javnu savjest”.

Često se izvještava da je Cyber Warrior Tim Akincilar povezana sa turskim nacionalističkim grupama. Naziv „Akincilar“ se odnosi na specifične jedinice osmanske vojske.

Hakeri ove grupe su u prethodnim godinama napali grčke državne sajtove, poput sajta grčkog Ministarstva spoljnih poslova (u septembru 2020. godine), ali i internet stranice holandske vlade (2018. godine) i sajtove vladinih institucija u Egiptu (2019. godine). Ove su zemlje u vreme hakerskih napada imale nesuglasice sa turskom vladom.

Grupa je takođe 2011. godine hakirala sajt francuskog satiričnog časopisa Charlie Hebdo nakon što je časopis objaviot kontroverznu karikaturu proroka Muhameda.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Crnogorski ‘vikend ratnici’ rijetko se gone za zločine u ratovima 90-tih
'Vikend ratnici' su bili dobrovoljci koji su dolazili i odlazili iz ratnih zona 90-ih godina. Mnogi su bili iz Crne Gore, ali malobrojni su se suočili s pravdom za ratne zločine koje su počinili.
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva