Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Sud i Tužilaštvo BiH. Foto: BIRN BiH

Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva BiH, optuženi se tereti da je u junu 1992. godine, u svojstvu komandira Prve čete Drugog bataljona Prve gradiške brigade Vojske Republike Srpske (VRS), postupao protivno odredbama Ženevskih kovencija o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata.

“U optužnici se navodi da je optuženi, kao komandant snaga VRS-a, zajedno sa njemu podređenim vojnicima, dana 23. juna 1992. godine vršio vojnu akciju pretresa terena, gdje se na navedenoj lokaciji nalazila grupa civila bošnjačke nacionalnosti iz mjesta Kozarac u općini Prijedor, koja se, bježeći pred ratnim sukobima, pokušavala prebaciti do granice sa Republikom Hrvatskom na rijeci Savi”, saopćeno je ranije iz Tužilaštva BiH.

Prema Tužilaštvu BiH, nakon što su se civili, među kojima su bile i tri žene, predali, vojnici kojima je komandovao optuženi vršili su nečovječno postupanje i zlostavljanje zarobljenih civila, koje su nakon toga pucanjem iz vatrenog oružja ubili.

Njihova tijela su 2003. godine pronađena, ekshumirana i identifikovana.

“Optuženi Macura tereti se da je za vrijeme provođenja navedene vojne akcije istom neposredno komandovao i bio fizički prisutan na mjestu događaja, u akciji direktno sudjelovao sa njemu podređenim vojnicima, te propustio preduzeti nužne i razumne mjere da učinioci tog zločina budu procesuirani i kažnjeni, čime je počinio krivično djelo ‘ratni zločin protiv civilnog stanovništva’”, rečeno je ranije iz Tužilaštva BiH.

U narednom periodu optuženi Macura bi se trebao izjasniti o krivnji.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu