Ponedjeljak, 12 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Senad Kasupović. Foto: Sud BiH

Tužilac Ćazim Hasanspahić je kazao da je Tužilaštvo BiH 11. marta 2021. godine protiv prvostepene presude Suda BiH izjavilo žalbu, u kojoj je zatražilo da se optuženom Kasupoviću izrekne strožija kazna.

Prema njemu, kazna od tri godine nije dovoljna za krivično djelo za koje je osuđen i za period koji je boravio na stranom ratištu, prilikom kojeg nije pokazao interesovanje da se vrati.

“Optuženi Kasupović Senad je bio istrajan boraveći na strani ISIL-a”, rekao je Hasanspahić objašnjavajući da je optuženi proveo šest godina, pet mjeseci i sedam dana van BiH i da se nije pokušao vratiti u državu.

Branilac Husein Musić kazao je da bi Kasupović ostao i doživotno u Siriji i da se nikad ne bi ni pokušao vratiti, jer tamo ima ženu i djecu starosti pet godina. On je naveo da je Kasupović suprugu upoznao preko društvenih mreža i da je zbog nje otišao u Siriju, gdje se oženio, te da “Islamska država dobro tretira žene i da su one podređene muškarcima, što se optuženom svidjelo”.

Musić je rekao da njegov branjenik nikada nije bio vojno angažovan i da se nije borio tokom boravka u Siriji, te da Tužilaštvo niti jednim dokazom nije utvrdilo njegovu krivicu koja mu se stavila na teret.

“On je vojno nesposoban, časni Sude, i po šerijatskom zakonu nije smio biti angažovan”, kazao je Musić.

Branilac je osporio iskaze svjedokinja povratnica iz Sirije, koje nije mogao ispitati zbog njihovog duševnog stanja, a koje su navodile da su vidjele Kasupovića, što je, prema Odbrani, sumnjivo – da žene i muškarci u Siriji budu u mogućnosti da se sretnu i vide.

“Odbrana stoji pri zahtjevu da se odluka ukine i preinači i da se Kasupović oslobodi krivnje ili da se ponovo pokrene postupak”, zaključio je Musić.

Kasupović je jedan od sedmorice koji su deportovani iz Sirije krajem 2019., a suđenje mu je počelo 20. maja 2020. godine. Sud BiH je u januaru 2021. donio prvostepenu presudu kojom je Kasupović osuđen na tri godine zatvora zbog organiziranja i pridruživanja terorističkoj grupi, a u kaznu zatvora uračunato mu je i vrijeme koje je proveo u pritvoru kada je deportovan.

Presudom je Kasupović osuđen da je 12. jula 2013. godine, u 10:48 sati, napustio teritoriju Bosne i Hercegovine, otputovao u Tursku, nakon čega je ilegalno prešao granicu i došao na teritoriju Sirije, te se pridružio takozvanom ISIL-u. U Siriji je proveo šest godina, sve do 19. decembra 2019., kada je deportovan u BiH.

Kasupoviću je Tužilaštvo BiH na teret stavilo da je pružao pomoć i bio na strani snaga ISIL-a u Mimbidžu, Kobaniju, Rakki i Al-Babu, u jedinici “Bejt Komandos”, koja je kasnije preimenovana u “El-Aksa”.

Sud će donijeti odluku u zakonom predviđenom roku.

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve