Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Vojnici Jugoslovenske narodne armije povlače se iz kasarne u Karlovcu u oktobru 1991. Foto: EPA/Peter Northall.

Mihajlo Hrastov, bivši pripadnik specijalnih snaga policije osuđen za ubistvo 13 nenaoružanih rezervista Jugoslovenske narodne armije u Karlovcu 1991. godine, izjavio je juče za medije da mora da isplati više od 350.000 evra kao kompenzaciju za novac isplaćen porodicama žrtava.

Hrastov je novinskoj agenciji HINA rekao da mu je do sada sa sudskim presudama naloženo da isplati ukupno 2,7 miliona kuna (356.300 evra).

Njegov dug bi na kraju mogao da bude još veći – kada presude suda kojima se nalaže isplata odštete porodicama postanu pravosnažne.

“Ako je ubijen rezervista (Jugoslovenske narodne armije), tada njegova supruga ili dijete dobijaju odštetu od po 200.000 kuna (26.400 evra)”, rekao je za BIRN advokat Luka Šušak, koji zastupa porodice žrtava.

Šušak dodaje da je država već dodijelila odštetu većini porodica.

O obavezi ovog bivšeg policajca se juče govorilo i u hrvatskom Saboru, kada je poslanik Hrvatskih suverenista Željko Sačić rekao kako je zbog ovoga “šokiran i uznemiren”.

“Hrastov je odrobijao 2,5 godine zatvora, procesi protiv njega traju 25 godina, a na koncu se njega i njegovu obitelj želi financijski uništiti za korist velikosrpskog agresora”, kazao je Sačić.

U slučaju Hrastov, koji nije zvanično klasifikovan kao ratni zločin, već kao “nezakonito ubistvo i ranjavanje neprijatelja” i koji je počeo u martu 1992. godine, bilo je šest suđenja.

Vrhovni sud Hrvatske je 2015. godine potvrdio osuđujuću presudu za ubistvo 13 rezervista Jugoslovenske narodne armije i ranjavanje još dvojice u septembru 1991. godine.

Sud je 2012. zaključio da je Hrastov ubio vojnike nakon što su se predali.

“Nije bilo samoobrane, niti su uhićenici pokušali pobjeći, pa se pucanje ne može opravdati međunarodnim pravom”, kazao je tada sudija Žarko Dundović.

Hrastov je pušten iz zatvora u decembru 2016. godine, 14 mjeseci prije isteka njegove četvorogodišnje kazne zatvora.

Hrvatske nevladine organizacije navele su da kazna od četiri godine zatvora ne može biti adekvatna kazna za ubistvo 13 osoba.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Crnogorski ‘vikend ratnici’ rijetko se gone za zločine u ratovima 90-tih
'Vikend ratnici' su bili dobrovoljci koji su dolazili i odlazili iz ratnih zona 90-ih godina. Mnogi su bili iz Crne Gore, ali malobrojni su se suočili s pravdom za ratne zločine koje su počinili.
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva