Petak, 18 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Radenko Stanić i ostali. Foto: Sud BiH

Đurić je prvobitno bio optužen sa Stanićem, Kraljevićem i Garićem, ali nakon što zbog bolesti nije mogao pristupiti suđenju, predmet je u septembru 2019. godine razdvojen.

Tada je na statusnoj konferenciji saslušan vještak specijalista interne medicine Ibrahim Gavrankapetanović, koji je istakao da optuženi Đurić zbog teškog zdravstvenog stanja nije sposoban pristupiti u Sud još najmanje pola godine. On je dodao da bi nakon tog perioda ponovo trebalo vještačiti Đurićevo zdravstveno stanje.

Ponovnim vještačenjem Đurića utvrđeno je da on može učestvovati u postupku, s tim da suđenja ne budu dugotrajna, te da se prave pauze.

Tužilac Seid Marušić je ranije predložio da se postupak protiv Đurića spoji sa predmetom koji se vodi protiv Stanića i ostalih za zločine u Vlasenici.

Prema saopćenju Suda BiH, provest će se “jedinstveni postupak protiv optuženih Maneta Đurića, Radenka Stanića, Miroslava Kraljevića i Gorana Garića i donijeti jedna presuda”.

Đurić, Stanić, Kraljević i Garić su optuženi za progon bošnjačkog civilnog stanovništva 1992. i 1993. godine – protivpravnim zatvaranjem, ubistvima, mučenjima, seksualnim zlostavljanjima i prisilnim nestancima.

“Nezakonitim hapšenjem Bošnjaka, koje su proveli njima podređeni pripadnici policije Stanice javne bezbjednosti (SJB) Vlasenica i pripadnici Specijalnoga voda policije SJB-a Vlasenica, omogućili su i organizirali njihova zatočenja u prostorije SJB-a Vlasenica i zatvor iza zgrade Suda u Vlasenici, te logor ‘Sušica’ u Vlasenici”, navodi se u djelimično potvrđenoj optužnici.

Prema optužnici, Đurić je bio na dužnosti načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Vlasenica i istovremeno član Kriznog štaba, a ostali optuženici komandiri i pripadnici policije.

 

Najčitanije
Saznajte više
Slavko Perić od BiH traži blizu 23.000 maraka za naknadu materijalne štete
Slavko Perić, pravomoćno oslobođen optužbi za zločine na području Zvornika, u djelimično ponovljenom postupku traži od Bosne i Hercegovine da mu isplati naknadu materijalne štete.
Bivšem blagajniku BHANSA-e pet godina zatvora za pronevjeru u službi
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Dejana Pudara, bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
Zijad Mutap traži naknadu štete od 46.000 KM