Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Detalj iz filma “Quo Vadis, Aida?”. Foto: Deblokada.ba

Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Majke enklave Srebrenica i Žepa, doživjela je zvaničnu nominaciju među pet najboljih stranih filmova kao veliku pobjedu i “konačno shvatanje svijeta šta se stvarno desilo”.

“Za one koji su 25 godina spavali, Jasmila je ovim filmom i njih probudila”, kazala je ona za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Subašić je rekla da je film za nju poseban jer pokazuje snagu majki Srebrenice da iznesu teret na svojim leđima, kako tokom rata, tako i poslije rata, odgajanjem svoje djece da ne mrze i da budu dobri ljudi.

“Ona je kao žena Bosne i Hercegovine prva napravila film o genocidu u Srebrenici. Čitav svijet zna šta se desilo, ali se niko nije usudio film napraviti. Ja joj na tome čestitam”, istakla je Subašić.

Film prati Aidu, prevoditeljicu Ujedinjenih nacija (UN) u Srebrenici, i njenu priču u trenutku kada srpske snage zauzimaju grad, a njena porodica se nađe među hiljadama građana koji traže sklonište u UN-ovom kampu.

U kategoriji za najbolji strani film, osim “Quo vadis, Aida?”, nominovani su i filmovi “Another Round”, “Better Days”, “Collective” i “The Man Who Sold His Skin”.

U julu 1995. godine u Srebrenici je ubijeno više od 7.000 muškaraca i dječaka, a prognano je preko 40.000 žena, djece i staraca. Do sada je pred Sudom BiH i Haškim tribunalom za ove zločine osuđeno 40 osoba, na oko 700 godina zatvora i četiri doživotne kazne. Ovim presudama utvrđeno je da se u Srebrenici desio genocid, a do istog zaključka došao je i Međunarodni sud pravde (ICJ) odlučujući o tužbi BiH protiv Srbije.

“Nadam se da oni koji nisu znali šta se desilo da kad pogledaju film, znat će pravu istinu, a nama je samo cilj da dođemo do istine i pravde. I da se nikad više nigdje ne ponovi srebrenički genocid i da sva djeca svijeta imaju ljepšu i sretniju budućnost nego što smo imali mi, majke i naša djeca koja su ubijena”, poručila je Subašić.

Proglašenje dobitnika 93. Oscara održat će se 25. aprila 2021. godine.

Film “Quo vadis, Aida?” dobio je nagrade na filmskim festivalima u Luksemburgu, Valenciji, Rotterdamu, Goteborgu, Jerusalemu, Londonu, Savoli, Egiptu, a nedavno je nominovan i za dvije BAFTA nagrade, u kategorijama za najbolju režiju i najbolji strani film.

 

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović
Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 5. februar izricanje prvostepene presude advokatici Vasviji Vidović, kojoj se sudi za sprečavanje dokazivanja. Nastavit će se suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku te izreći presuda Mirzi Kapiću za terorizam.
Postupak protiv glavne tužiteljice Tužilaštva u Bijeljini zbog više prekršaja
Ured disciplinskog tužioca je u uvodnoj riječi predložio da Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) utvrdi odgovornost i razriješi dužnosti glavnu tužiteljicu Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini Olgu Pantić, koja se tereti za više disciplinskih prekršaja.
Premijera filma o gušenju slobode medija i ograničavanju ljudskih prava
Dodik i Lukić: Savjetovali mu da potpiše ukaze
Pudar: Dokazi da nije samo optuženi bio u doticaju s novcem