Utorak, 4 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Spahić. Foto: Facebook

Državni tužilac Dubravko Čampara, zatraživši određivanje pritvora za Spahića zbog opasnosti od bjekstva i ponavljanja djela, kazao je da je podnio zahtjev Interpolu da dobije dokumentaciju iz Turske o njegovoj kaznenoj evidenciji u toj državi. Spahić tvrdi, kako je pojasnio Čampara, da je u Turskoj osuđen za isto krivično djelo za koje ga Državno tužilaštvo sumnjiči.

“Ono što mi imamo nije ono što Spahić tvrdi. Prema našim obavještajnim podacima, on je u Turskoj pokušao izvršiti teroristički akt i za to je osuđen na četiri godine i dva mjeseca. Spahić tvrdi da je za to djelo oslobođen, te da je osuđen za pripadništvo terorističkoj organizaciji”, pojasnio je Čampara, dodavši da, ukoliko Spahićeve tvrdnje dokaže presuda iz Turske, ne može mu se dva puta suditi za isto krivično djelo, a ako bude suprotno, u BiH će biti procesuiran za djelo za koje ga sumnjiči Državno tužilaštvo.

Spahić je, na ročištu održanom po prijedlogu Tužilaštva za određivanje pritvora, rekao da želi da se pribavi njegova dokumentacija iz Turske, dodavši da je u toj državi 2017. osuđen na četiri godine i dva mjeseca za prisustvo u Siriji i pridruživanje ISIL-u.

“Želim da se što prije pribavi dokumentacija iz Turske da sam ležao u zatvoru”, kazao je Spahić.

Obrazlažući prijedlog za određivanje pritvora, Čampara je istaknuo da je Spahić u dva navrata odlazio u Siriju.

“Njegov boravak u Siriji trajao je do 2017.”, rekao je Čampara.

Senad Dupovac, branilac osumnjičenog Spahića, predložio je da se njegovom branjeniku odredi mjera kućnog pritvora, te naglasio da je i za Odbranu i Tužilaštvo nesporno da je Spahić od 2013. do 2017. bio u Siriji.

“Nesporno je da je od 2017. do 2021. bio u zatvoru u Kilisu u Turskoj. Dilema je za koje djelo je osuđen na četiri godine i dva mjeseca i za koje je izdržao tri godine i osam mjeseci”, kazao je Dupovac.

On je istakao da bi mjera kućnog pritvora bila adekvatna za Spahića dok se ne utvrdi da li se radi o već presuđenoj stvari, s obzirom da je tri godine i osam mjeseci bio na izdržavanju kazne.

Naglasio je da opasnost od bjekstva ne postoji, te da su pojačane granične kontrole i zbog epidemioloških mjera i migranata.

Dupovac je dodao da je ISIL vojnički poražen, te da je nemoguće da se Spahić vrati ili ponovi krivično djelo.

“Po kazivanju Spahića, njegovi dokumenti iz Turske su kod našeg Interpola. Ja ću to, kad dobijem, prevesti. Dok to ne uradim, imamo osnovanu sumnju. Imamo obavještajne informacije o hapšenju u Turskoj zbog terorističkog napada. Ja kao tužilac, niti bilo koji drugi tužilac, ne mogu biti saglasan sa bilo kojom mjerom zabrane”, rekao je Čampara.

Spahić je uhapšen 9. marta po nalogu Tužilaštva zbog sumnje za organiziranje terorističke grupe u vezi s krivičnim djelom terorizma. Tužilaštvo BiH ga sumnjiči da je 2013. godine u dva navrata iz BiH odlazio na ratište u Siriju, gdje se priključio formacijama u okviru ISIL-a, koji je od Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) proglašen terorističkom organizacijom.

“Tokom 2017. godine je bio uhapšen u Turskoj, nakon čega je 11. februara 2021. godine izručen BiH i uhapšen po potjernici Općinskog suda u Zenici, koja je bila raspisana protiv njega zbog drugih krivičnih djela”, navedeno je u saopćenju Tužilaštva BiH.

Sud će odluku po prijedlogu Tužilaštva za određivanje pritvora donijeti naknadno.

Povezane vijesti
Saznajte više
Radovan Karadžić prebačen u ambulantni dio zatvora
Radovan Karadžić, nekadašnji predsjednik Republike Srpske osuđen na doživotni zatvor za genocid u Srebrenici i druge zločine u Bosni i Hercegovini, prebačen je u ambulantni dio zatvora u Velikoj Britaniji u kojem služi kaznu, potvrđeno je za Detektor.
Na TikToku blokiran profil mladića iz Bijeljine nakon Detektorove analize o širenju mržnje
Profil Aleksandra Markovića izbrisan je s društvene mreže TikTok, nekoliko dana nakon što je Detektor objavio analizu o istragama koje protiv njega vodi pravosuđe u Bijeljini zbog uvredljivih objava o komšijama Bošnjacima. U međuvremenu, Marković je nastavio objavljivati videe na svom drugom profilu.
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović
Premijera filma o gušenju slobode medija i ograničavanju ljudskih prava