Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Evropski sud za ljudska prava. Foto: EPA-EFE/PATRICK SEEGER

Delić je 2012. godine u Općinskom sudu u Banovićima tužio bračni par i mikrokreditnu organizaciju za povrat 1.080 konvertibilnih maraka (KM) sa zateznim kamatama i troškovima za štetu koju su mu, prema pravosnažnoj presudi iz 2007. godini, nanijeli.

Sedam godina nakon, 30. augusta 2019. godine, Općinski sud u Banovićima je donio odluku o pravilnom odgovoru na tužbu, nakon čega su u odsustvu bračnog para održana dva ročišta i izrečena presuda.

Prema presudi, koju je Kantonalni sud u Tuzli potvrdio u januaru 2020. godine, tužba je uvažena. Kako je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) potvrdio Delićev advokat Haris Salkanović, on je u međuvremenu potraživanje i naplatio.

Tokom trajanja postupka pred Općinskim sudom, Delić se žalio Ustavnom sudu BiH. Ustavni sud je žalbu odbio.

Kako se u presudi Evropskog suda navodi, dužinu postupka Ustavni sud vidi kao sistemski problem, zbog čega je 2018. godine odbio ovu i 64 druge žalbe.

“Zadnjih dvije-tri godine Ustavni sud je odbijao sve ovakve apelacije smatrajući ovo pitanje riješenim odlukom ‘Zubić i ostali’, prema kojoj je državnim organima naloženo da se riješi sistemsko kršenje prava na pravično suđenje u roku od godinu dana”, pojašnjava Salkanović za BIRN BiH.

Presudom Evropskog suda, BiH je zbog kršenja članova 6. i 13. Evropske konvencije o ljudskim pravima, koji se odnose na pravo na pravično suđenje i na pravo na djelotvorni pravni lijek, Deliću dužna isplatiti 1.800 eura na ime nematerijalne štete i 1.346 eura na ime troškova i izdataka sa porezima.

 

Najčitanije
Saznajte više
Studenti sve rjeđe biraju novinarstvo u BiH a mediji smanjuju redakcije, pokazuje novi izvještaj Mediacentra
Povećava se broj napada na novinare u Bosni i Hercegovini, a javni budžeti i podrška donatora su i dalje ključni za održavanje rada medija dok se suočavaju sa izazovima finansijske održivosti, zbog koje je više od 160 novinara ostalo bez posla, zaključci su novog izvještaja Mediacentra o narušavanju medijskih sloboda i demokratije.
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu