Subota, 3 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ustavni sud BiH. Foto: Ustavni sud

Lubarda je podnio apelaciju protiv presude Prvostepenog vijeća Suda Bosne i Hercegovine kojom je 24. decembra 2018. osuđen na šest godina zatvora, kao i na presudu Apelacionog vijeća tog suda od 6. juna 2019. kojom je prvostepena presuda potvrđena.

Apelaciju je podnio zbog povrede prava na pravično suđenje.

“Odbija se kao neosnovana apelacija Zdravka Lubarde”, navodi se u odluci Ustavnog suda BiH.

U toj odluci stoji da Ustavni sud zaključuje da ne postoji povreda prava na pravično suđenje budući da su redovni sudovi za svoje odluke dali detaljno, jasno i argumentirano obrazloženje u pogledu činjeničnog stanja i primjene materijalnog prava proisteklog iz izvedenih dokaza, uz njihovu pojedinačnu i međusobnu ocjenu, kao i o tome zašto su izveli zaključak da je apelant počinio inkriminisane radnje.

“Apelant je imao i odgovarajuće vrijeme za pripremu odbrane i jednaku mogućnost kao i Optužba da predlaže dokaze. Nije ostalo niti jedno nerazjašnjeno pitanje na apelantovu štetu, uz navođenje jasnih i argumentiranih razloga, pri čemu nema elemenata koji bi ukazivali na proizvoljnu primjenu prava, odnosno povredu prava”, navodi se u odluci od 17. februara.

Prvostepenom presudom iz decembra 2018., koja je u junu 2019. potvrđena, Lubarda, nekadašnji pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), proglašen je krivim za zatvaranje bošnjačkog stanovništva na području Rogatice 1992. godine.

Istom presudom Lubarda je oslobođen optužbi da je odgovoran za prisilni nestanak nekoliko Bošnjaka.

Najčitanije
Saznajte više
U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu i samo jedna optužnica
Od stupanja na snagu zakonskih izmjena kojima je kleveta ponovo kriminalizovana u Republici Srpskoj, tužilaštvima u ovom entitetu podnesene su najmanje 122 krivične prijave, uključujući 32 protiv novinara i medijskih radnika, a do sada je podignuta samo jedna optužnica – i to u Banjoj Luci.
Dodiku, Stevandiću i Viškoviću zabranjen ulazak i prolazak kroz Austriju
Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković ne mogu ući niti proći kroz Austriju, potvrđeno je danas iz ambasade ove zemlje u Bosni i Hercegovini.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje