Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Saša Ćurčić. Foto: Sud BiH

Iz Suda BiH je navedeno da je otpremljena drugostepena presuda kojom su kao neosnovane odbijene žalbe Državnog tužilaštva i Odbrane, te je potvrđena presuda od 14. septembra 2020. kojom je Ćurčić osuđen na pet godina zatvora.

Tom presudom je utvrđeno da je Dragan Zelenović neutvrđenog dana između 3. i 18. jula 1992. godine iz Srednjoškolskog centra u Foči izveo zaštićene svjedokinje S-1 i S-2, te još jednu osobu, koje je zajedno sa Sašom Ćurčićem odveo u kuću u mjestu Gornje Polje, gdje je optuženi uveo S-1 u sobu, a zatim je prisilio na seksualno djelo.

Sudsko vijeće je tada utvrdilo da je optuženi Ćurčić, kao pripadnik Interventne jedinice “Dragan Nikolić” Vojske Republike Srpske (VRS), znao za široki i sistematski napad na bošnjačko stanovništvo na području Foče, dok je u obrazloženju odluke navelo da nije moglo prihvatiti tezu Odbrane “da se radi o drugom licu, a ne o optuženom Ćurčiću”.

Zelenović je pred Haškim tribunalom pravomoćno osuđen na 15 godina zatvora zbog zločina počinjenih 1992. u Foči.

Tužilaštvo je u žalbi od Apelacionog vijeća zatražilo da se Ćurčiću izrekne strožija kazna uz obrazloženje da je izrečena kazna od pet godina ispod zakonskog minimuma za djelo zločin protiv čovječnosti, dok je Odbrana predlagala ukidanje presude i ponavljanje postupka uz tezu da je “oštećena zamijenila događaje i ličnosti”.

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

 

Najčitanije
Saznajte više
Lučić i ostali: Zahtjevi za vanredni servis vozila dostavljani retroaktivno
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je kako je uočila da su mimo propisanih pravila izdavani nalozi za plaćanje s potpisom ministra za servisiranje vozila.
Udruženja nezadovoljna što nije raspravljano o uvrštavanju rodno zasnovanog nasilja u Krivični zakon
Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine nije usvojio dnevni red sjednice na kojoj se trebalo glasati i o izmjenama i dopunama koje po prvi put predviđaju uvrštavanje u Krivični zakon Federacije rodno zasnovanog ubistva ženske osobe, što je kod udruženja izazvalo nezadovoljstvo.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Novinari kao svjedoci rata u BiH pred Haškim tribunalom