Utorak, 21 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Jedna od majici 011 Shop-a. Foto: Screenshot N1

Tržišna inspekcija Srbije zabranila je danas beogradskoj firmi „011 Shop“ prodaju i reklamiranje dukserica i majica na kojima su natpisi koji veličaju masakre u Srebrenici.

Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije saopštilo je da je takođe podneta krivična prijava protiv „011 Shop“ za „oglašavanje proizvoda koji podstiču na izazivanje nacionalne, verske i rasne mržnje“.

Na spornoj odeći nalazile su se reči „Nož, žica“ – što je referenca na skandiranje „Nož, žica, Srebrenica“ – kojim se veličaju masovna ubistva Bošnjaka počinjena od srpskih snaga u julu 1995.

„Reklamiranje i prodaja ovakvih proizvoda ne samo da predstavlja kršenje zakona o oglašavanju i kršenje krivičnog zakonika, već su u direktnoj suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije, jer podstiču izazivanje nacionalne, verske i rasne mržnje, što je izričito zabranjeno“, rekao je državni sekretar Ministarstva, Uroš Kandić.

Prema njegovim rečima, krivična prijava je podneta Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal.

Kompanija „011 Shop“ se na svojoj Fejsbuk stranici izvinila zbog incidenta, obrazloživši da je poruka spornog artikla „izvučena iz konteksta“, da su objave „pogrešno protumačene“ i da su zato povučene iz prodaje.

„Nije nam bila namera da propagiramo bilo koji vid mržnje ili netrpeljivosti prema bilo kome“, navodi se u objavi online trgovine.

Njena stranica, registrovana kod beogradske kompanije Souvenir Shop, od jutros je nedostupna.

“011 Shop” reklamira svoju odeću kao „srpsku uličnu odeću“ za muškarce, žene i decu. Prodavale su se i majice koje veličaju četnički pokret i njegovog vođu iz Drugog svetskog rata Dragoljuba Dražu Mihailovića, kao i paravojnog vođu iz devedesetih godina, Željka Ražnatovića Arkana.

Kompanija takođe ima i radnje za maloprodaju na više lokacija u Beogradu.

Srpske snage proglašene su odgovornim za ubistva više od 7.000 muškaraca i dečaka Bošnjaka nakon što su u julu 1995. godine zauzele Srebrenicu. Međunarodni sudovi su ove masakre klasifikovali kao genocid.

Najčitanije
Saznajte više
Krivična prijava zbog murala Slobodana Praljka u Mostaru
Sanel Kajan, zastupnik u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta, podnio je treću krivičnu prijavu Državnom tužilaštvu protiv nepoznatih osoba zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti zbog murala presuđenog ratnog zločinca na području Mostara.
Obustavljen postupak protiv Luke Babića
Državni sud je zbog smrti obustavio postupak protiv Luke Babića, optuženog za zločine počinjene na području Žepča, potvrđeno je Detektoru iz Suda.
Radislav Krstić još uvijek nije zaprimio novu optužnicu
Poruka solidarnosti ratnih veterana u Sovićima i Doljanima
Djeca rođena kao posljedica ratnog silovanja dobila prioritet u ostvarivanju prava