Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Emir Ališić. Foto: Sud BiH

Odbrana Emira Ališića usprotivila se čitanju iskaza četvrte svjedokinje, jer je vještačenjem utvrđeno da ona može svjedočiti, o čemu će Sud naknadno donijeti odluku.

Nakon što je tužiteljica Biljana Golijanin počela sa čitanjem jednog od iskaza, Odbrana Ališića je konstatovala da su imali iskaze na uvid, te da nije potrebno čitati iste.

Ališić je optužen za pridruživanje stranim paravojnim formacijama. Na teret mu je stavljeno da je u decembru 2013. otišao u Siriju, gdje se borio u jedinicama na strani takozvanog ISIL-a, koji su Ujedinjene nacije (UN) svrstale u terorističke organizacije.

Na upit predsjedavajuće Sudskog vijeća Biljane Ćuković, koji dijelovi iskaza su relevantni za optuženog, tužiteljica je izdvojila dijelove u kojima se spominju optuženi, njegova supruga Sadžida Buljubašić i njihova djeca.

“Među prvima su izašli iz Baguza – Sadžida Buljubašić i Emir Ališić sa djecom”, navodi se u jednom od iskaza za koje je doneseno Rješenje o čitanju, a koji je pročitala Golijanin.

Tužiteljica Golijanin je pročitala i stranice na kojima se spominje optuženi.

Uz svaki od iskaza Tužilaštvo je prezentiralo i zapisnike o prepoznavanju određenih lica, pri čemu su dvije svjedokinje prepoznale optuženog Ališića, dok je treća svjedokinja na jednoj od fotografija prepoznala njegovog posinka.

Odbrana optuženog se na ovom ročištu nije mogla izjasniti o dokazima, kao niti predložiti svoje, budući da je u zamjeni bila braniteljica Belma Balijagić-Džuho.

Nastavak suđenja zakazan je za 22. decembar.

Najčitanije
Saznajte više
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Suđenje Delimustafiću ponovo na čekanju nakon početka rada POSKOK-a
Ročište u predmetu Alija Delimustafić i ostali pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, koje je trebalo biti održano u utorak, odgođeno je zbog razjašnjavanja nadležnosti nakon što je s radom počeo Posebni odjel za korupciju i organizirani kriminal, potvrđeno je za Detektor. U međuvremenu, troškovi suđenja koje traje od 2017. premašili su 1,2 miliona maraka.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju