Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tomislav Merčep. Foto: N1.

Tomislav Merčep, bivši policijski zvaničnik i pomoćnik hrvatskog ministra unutrašnjih poslova, preminuo je “nakon teške i duge bolesti”, objavila je danas Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, koju je Merčep vodio dugi niz godina.

U februaru 2017., Vrhovni sud Hrvatske osudio je Merčepa na sedam godina zatvora zbog ratnih zločina, iako je nakon dvije godine pušten zbog lošeg zdravstvenog stanja.

Osuđen je zbog toga što nije spriječio pripadnike bataljona rezervnog sastava policije pod nazivom “Merčepovci” da hapse, muče i ubiju nekoliko desetina uglavnom srpskih civila na Zagrebačkom sajmu, u Kutini u centralnoj Hrvatskoj i u Pakračkoj Poljani u zapadnoj Slavoniji krajem 1991. godine.

“Merčepovci” su ubili ukupno 46 civila, troje ih je nestalo bez traga, a šestoro njih je preživjelo mučenje.

Među žrtvama je i srpska porodica Zec – dvanaestogodišnja Aleksandra i njeni roditelji – koju su u Zagrebu u decembru 1991. ubili pripadnici ove jedinice.

Pripadnici Merčepove jedinice su uhapšeni već 1992. godine, ali su, bez obzira na to što su priznali zločine, pušteni zbog proceduralnih razloga.

U martu ove godine, Vrhovni sud ga je pustio na uslovnu slobodu nakon izdržavanja tri četvrtine zatvorske kazne.

Vrhovni sud je u svom saopštenju istakao da se situacija od avgusta 2019. godine, kada je odbijen prethodni zahtjev za uslovnu slobodu, promijenila jer se Merčepovo zdravlje “znatno pogoršalo”.

Merčep je izazvao kontroverzu u javnosti kada je 2018. godine sajt Index.hr objavio da je on nekoliko nedjelja proveo u banji umjesto u zatvoru.

Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved je tom prilikom izjavio da se lično založio da Merčep ode u banju.

Najčitanije
Saznajte više
Illustracija: Sanja Pantić/BIRN
Kosovski bluz deradikalizacije: Hvatanje koraka s povratnicima iz Islamske države
Za jednu malu zemlju, Kosovo je poslalo mnogo građana u kalifat. Preživjeli su se vratili u zatvore, programe reintegracije i prepirke oko marama u učionicama.
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva