Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ustavni sud BiH. Foto: Ustavni sud

Kako se navodi u odluci Ustavnog suda, zahtjevi za tužbu za naknadu nematerijalne štete zbog pretrpljenih duševnih bolova, povrede ugleda, časti i dostojanstva ličnosti u iznosu od 60.000 konvertibilnih maraka (KM) nisu osnovani.

“Drugostepeni sud je prilikom odmjeravanja ovog vida štete u dovoljnoj mjeri ocijenio specifične okolnosti konkretnog slučaja kao što su težina krivične optužbe, dužina trajanja pritvora i mjera zabrane, nalaz i mišljenje vještaka, apelantovu životnu dob, njegove porodične okolnosti i slično, ocijenivši da iznos od 5.000 KM predstavlja adekvatnu satisfakciju za sve duševne bolove prouzrokovane neosnovanim lišenjem slobode i određivanjem mjera zabrane”, navodi se u odluci Ustavnog suda.

Kako stoji u odluci Ustavnog suda, odbija se apelacija Kemala Murića podnesena protiv presuda Suda Bosne i Hercegovine od 28. septembra 2018., 16. oktobra 2017. i 7. augusta 2017. godine.

Prvostepenom presudom Suda BiH od 7. augusta 2017. godine Muriću je predviđen iznos od 3.400 KM na ime nematerijalne štete zbog pretrpljenih duševnih bolova, povrede ugleda, časti i dostojanstva ličnosti, kao i naknade troškova parničnog postupka u iznosu od 1.092,40 KM.

Drugostepenom presudom Suda BiH od 16. oktobra 2017. godine, djelimično je usvojena Murićeva žalba i prvostepena presuda preinačena, da mu se isplati iznos od 5.000 KM.

Presudom revizijskog vijeća Suda BiH od 28. septembra 2018. godine djelimično je uvažena žalba i preinačena je drugostepena presuda, na način da se Muriću za nadoknadu troškova parničnog postupka isplati iznos od 1.864,60 KM.

Murić je uhapšen i pritvoren, u predmetu kodnog naziva “Rez”, u decembru 2015. zajedno sa Elvirom Muratovićem, Semirom Salkovićem, Zulfom Alajbegovićem, Edinom Tabakovićem, Darkom Pecom, Elvirom Mašićem i Adisom Kešanom. Nakon mjesec pritvora, određene su im višemjesečne mjere zabrane, a istraga protiv njih je obustavljena u decembru 2016. godine.

Murića i ostale je Tužilaštvo BiH sumnjičilo da su planirali teroristički napad koji je, kako je ranije navedeno, trebao biti izveden u Sarajevu za Novu 2016. godinu, a pored njih su u akciji “Rez” bili privedeni Admir Ahmetović, Bilal Dervišić te Nermin Ćuprija, ali su pušteni odmah nakon ispitivanja.

 

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve