Četvrtak, 20 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Enes Ćurić. Foto: BIRN BiH

U odluci Ustavnog suda je navedeno da je Enes Ćurić podnio apelaciju smatrajući da mu je presudama Suda BiH povrijeđeno pravo na pravično suđenje, kao i da je došlo do proizvoljne primjene prava.

U apelaciji je ukazano da je u žalbi na prvostepenu presudu istaknuto da radnje koje su opisane ne predstavljaju nečovječno postupanje, imajući u vidu da lica koja su trebala biti upotrijebljena kao živi štit u konačnici nisu ni bila upotrijebljena na taj način i da je time izostala posljedica, odnosno suštinski elementi nečovječnog postupanja.

“Ustavni sud nije mogao zaključiti da su redovni sudovi proizvoljno primijenili materijalno pravo na apelantovu štetu, niti da su presude bez jasnog obrazloženja, što bi rezultiralo kršenjem Evropske konvencije (…) Ustavni sud zaključuje da nema povrede prava na pravično suđenje”, navedeno je u Odluci Ustavnog suda BiH.

U decembru 2018. godine Apelaciono vijeće Suda BiH povećalo je kaznu Ćuriću, te ga je osudilo na osam godina zatvora zbog zločina počinjenih 1993. godine protiv civila hrvatske nacionalnosti u naselju Bijelo Polje kod Mostara.

On je osuđen zbog učešća u protivzakonitom zatvaranju, nečovječnom postupanju i prisiljavanju na prinudni rad hrvatskih civila u Bijelom Polju kod Mostara.

Zajedno s njim, istom presudom, Ibrahim Demirović je osuđen na 13, a Habib Čopelj na pet godina zatvora, dok je Apelaciono vijeće potvrdilo oslobađajuće presude za Samira Kresu i Mehmeda Kaminića.

Odluke Ustavnog suda su konačne i obavezujuće.

Najčitanije
Saznajte više
Veći broj optužnica za ratne zločine, predmetima Tužilaštva BiH obuhvaćena ubistva 1.800 osoba
Državno tužilaštvo je u prošloj godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine kojima je obuhvaćeno ubistvo više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.
Dodik i Stevandić poručili da će nastaviti s provođenjem zakona koje je donijela NSRS
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić vratio se u Banjaluku iz Srbije iako je za njim te predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom i premijerom entiteta Radovanom Viškovićem raspisana potjernica zbog neodazivanja na poziv Tužilaštva BiH za saslušanje. Jutros se s Dodikom sastao u Banjaluci, odakle su poručili da nastavljaju provoditi politike koje je usvojila Narodna skupština.
Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku
Potvrđena optužnica protiv Jure Čalušića za zločine u Odžaku