Nedjelja, 2 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English


Vinko Martinović u Haškom tribunalu u avgustu 1999. Foto: EPA PHOTO/UPI POOL/ROBERT GODDYN.

Vrhovni sud Hrvatske povećao je zatvorsku kaznu izrečenu Vinku Martinoviću sa sedam na deset godina zatvora nakon što je potvrdio presudu kojom je Martinović bio osuđen za ubistvo žene bošnjačke nacionalnosti u Mostaru 1996. godine, objavili su danas mediji.

Nakon četiri ponovljena sudska postupka, sud je utvrdio da je Martinović zvani Štela, nekadašnji ratni komandant takozvane “Kažnjeničke bojne” Hrvatskog vijeća obrane (HVO), upao u dom Jasmine Đukić u Mostaru sa svojom jedinicom, gdje ju je i ubio.

“Vlasnicu, inače muslimanku, ubili su kako bi se domogli njezinog stana. Nekretninu su kasnije prodali”, piše hrvatski portal Telegram.

Sud je obrazložio da je, uprkos činjenici da je od ubistva prošlo dosta vremena, “u pitanju jedno od najtežih kaznenih djela”.

“Ubijena je posve nedužna osoba, a Martinović je bio organizator cijele operacije, te je ostalim sudionicima naredio što da rade. Manifestirao je pri tome doista krajnju brutalnost i bešćutnost”, citira Telegram obrazloženje Vrhovnog suda.

Okružni sud u Zagrebu ga je 2016. godine osudio na sedam godina zatvora, ali tužilaštvo je zatražilo veću kaznu.

Martinović trenutno nije dostupan hrvatskom pravosuđu jer je pobjegao u Bosnu i Hercegovinu samo nekoliko sati prije objavljivanja presude.

Prethodno ga je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju osudio na 18 godina zatvora zbog učestvovanja u kampanji etničkog čišćenja 1993. u Mostaru.

Osuđen je 2003. godine zajedno sa svojim nadređenim Mladenom Naletilićem.

Nakon što je 2008. Žalbeno vijeće Haškog tribunala potvrdilo obje kazne, Martinović je prebačen u zatvor u Italiji.

Pušten je 2012. godine, nakon što je odslužio 12 godina zatvora, a u skladu sa pravilom Haškog tribunala prema kome svaki osuđenik može da zahtijeva da bude pušten kada odsluži dvije trećine svoje kazne.

Povezane vijesti
Saznajte više
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Crnogorski ‘vikend ratnici’ rijetko se gone za zločine u ratovima 90-tih
'Vikend ratnici' su bili dobrovoljci koji su dolazili i odlazili iz ratnih zona 90-ih godina. Mnogi su bili iz Crne Gore, ali malobrojni su se suočili s pravdom za ratne zločine koje su počinili.
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva