Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Učesnice diskusije. Foto: TRIAL International

Semka Agić, članica Udruženja “Naš glas”, kazala je tokom diskusije da danas otvoreno govori o svom iskustvu traženja pravde, nadajući se da će upravo njena priča ohrabriti druge i brojne preživjele žrtve ratnih zločina.

“Pravdu sam pokušala ostvariti tokom čitavog rata i po završetku rata. To je dugo trajalo, ali ja sam bila uporna, a i TRIAL sa mnom, pa smo im stalno visili za vratom. Kada je proglašen ratnim zločincem, sav sam svoj teret žrtve prebacila na njega: Sad si ti žrtva, a sad sam ja pobjednik”, ispričala je Agić.

Cilj diskusije bio je da preživjelima približi njihova prava i dostupna sredstva da ih ostvare, a obuhvata četiri aspekta traženja pravde za preživjele – ulogu udruženja žrtava, pravnu podršku u traženju pravde i pravične naknade štete u okviru krivičnih postupaka, psihološku podršku i prikaz ličnog iskustva u traženju pravde za počinjene ratne zločine.

Berina Žutić-Razić, pravna savjetnica organizacije TRIAL International – Ured u BiH, smatra da je važno preživjele žrtve ratnih zločina upoznati s pravima u krivičnom postupku, kako bi se njihova uloga unaprijedila i kako bi aktivno učestvovali u njemu, da ne bi bili u ulozi pasivnog posmatrača ili dokaznog sredstva, što je, smatra ona, često slučaj.

“Upoznavanje s pravima, njihovo korištenje i stalno insistiranje na njima kroz proces može unaprijediti ulogu i položaj preživjelih. Određena prava su i namijenjena da ih zaštite ali i osnaže – pravo da budu informisani o statusu njihovih predmeta, prava u pogledu zaštite identiteta, te prava u pogledu ostvarivanja imovinskopravnog zahtjeva i pristupa besplatnoj pravnoj pomoći”, rekla je Žutić-Razić.

“Više od dvije decenije nakon rata, brojni su problemi koji sputavaju preživjele u njihovoj borbi da ostvare svoja prava. Mnogi od njih se nose sa ozbiljnim psihološkim posljedicama zbog nezaliječene traume. Pristup pravdi je i dalje ograničen, uključujući i činjenicu da mnogi počinitelji odgovorni za zločine nad njima i njihovim porodicama još uvijek nisu procesuirani”, navodi se u saopćenju TRIAL-a.

Midheta Kaloper-Oruli, sekretar Udruženja žrtava rata “Foča 1992-1995”, kazala je da su diskusije na ovu temu od velikog značaja za žrtve rata, a posebno osobe koje su preživjele seksualno nasilje u ratu.

“Ovakav susret daje preživjelim dodatnu motivaciju da se bore za pravdu, ma koliko put bio težak i trnovit. Moramo, i nakon ovoliko godina poslije rata, na svaki način ohrabriti naše sugrađanke da hrabro i dostojanstveno smognu snage i progovore o svemu što se dešavalo tokom devedesetih”, rekla je Kaloper-Oruli.

 

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a