Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Policija RS. Izvor: N1

Vrhovni sud Federacije BiH je 2015. potvrdio presudu kojom je Soleša, bivši pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), osuđen na šest godina zatvora zbog zločina počinjenih 1992. u Bihaću.

Vrhovni sud je tada potvrdio presudu Kantonalnog suda u Bihaću izrečenu 2014. godine, po kojoj je Soleša osuđen na šest godina zatvora zbog silovanja maloljetnice.

U presudi Kantonalnog suda se navodi da je oštećena “jasno i detaljno opisala silovanje”, te u nekoliko navrata pokazala prstom na Solešu kao osobu koja ju je silovala, zbog čega joj je Sudsko vijeće poklonilo vjeru.

Soleša je uhapšen u novembru 2013. godine u Banjoj Luci, a zatim pušten da se brani sa slobode.

Kako je saopćeno iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), D.S. je 16. jula ove godine identifikovan i uhapšen na osnovu međunarodne potjernice raspisane po naredbi Osnovnog suda Banja Luka zbog počinjenog krivičnog djela “ratni zločin protiv civilnog stanovništva”.

“Operativnim radom, policijski službenici su došli do saznanja da navedeno lice boravi na području opštine Laktaši. Dolaskom na adresu, lice se po uočavanju policijskih službenika dalo u bijeg. Uspješno je sustignuto i lišeno slobode”, saopćeno je iz MUP-a RS-a.

Prema informacijama iz policije, za D.S. je bila raspisana i centralna potjernica po naredbi Osnovnog suda Banja Luka i Policijske uprave Banja Luka.

“Lice D.S. je predato u nadležnost Okružnog centra Sudske policije Banja Luka”, navodi se u saopćenju MUP-a RS-a.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.