Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Hamza Labidi. Izvor: Sud BiH

Labidi je, prema optužnici, u junu 2014. otišao sa porodicom u Siriju i priključio se jedinicama pod okriljem ISIL-a, organizacije koju je UN proglasio terorističkom.

Navodi se da se Labidi pridružio očuhu Emiru Ališiću, koji je također optužen pred Sudom BiH. Prema optužnici, Labidi je bio u jedinicama pod komandom Gorana Pavlovića i Rame Pazare, kao i u “Bejt Komandosu”.

Labidi je ostao u Siriji do zarobljavanja, a BiH je izručen u decembru 2019. godine.

Tužiteljica Biljana Golijanin kazala je da će navode optužnice dokazivati saslušanjem svjedoka i vještaka, te materijalnim dokazima.

Odbrana je u uvodnoj riječi istakla da je Labidi imao 15 godina kada je sa majkom otišao iz BiH.

“On se u junu 2016. pridružuje, kada još nema 18 godina”, rekao je branilac Senad Bilić.

Bilić se osvrnuo na dokaze Tužilaštva, navodeći da je uviđaj vršen na Facebooku i da se Labidi može vidjeti na jednoj fotografiji u maskirnim hlačama.

Prema njegovim riječima, većina ovakvih predmeta se zasniva na zaštićenom svjedoku, koji se vratio prije Labidijevog pridruživanja.

“Kada optuženi bude davao iskaz, objasnit će vam gdje je bio i šta je radio… Mi ovdje imamo praksu: ko god je otišao u Siriju, on je ratovao”, kazao je Bilić.

Na ročištu je pokrenuto pitanje razrješenja branioca na zahtjev optuženog, koji je rekao da nije zadovoljan jer mu je branilac dopustio da priča kada je doveden u Tužilaštvo, umjesto da ga spriječi, kao i jer ga je nagovarao da spominje neka imena.

Sudija Nenad Šeleda napomenuo je da je optuženom po službenoj dužnosti dodijeljen profesionalan i odgovoran branilac, ali je udovoljio zahtjevu Labidija i razriješio Bilića.

Sudija nije prihvatio prijedlog optuženog da mu za novog branioca bude postavljen advokat iz Tuzle, uz obrazloženje da to zahtijeva dodatne troškove prevoza i smještaja. Kazao mu je da predloži neke sa spiska advokata iz Sarajeva.

Prije početka suđenja raspravljano je i o zahtjevima Labidija za ostvarivanje telefonskih kontakata. Tužiteljica je rekla da se samo protivi razgovorima optuženog s osobama u Siriji, uključujući njegovu majku, te druge potencijalne svjedoke ili osumnjičene.

Labidi je kazao da je njegov sedmogodišnji boravak u Siriji bio logor, da je sada u pritvoru i da jedino može komunicirati sa TV-om.

Vijeće je udovoljilo molbi tužiteljice da se planirani nastavak suđenja 5. augusta prolongira zbog kolektivnog godišnjeg odmora u Tužilaštvu BiH.

Sudija Šeleda je rekao da je to vrlo neodgovorno sa strane Tužilaštva i da je trebalo voditi računa da se ostave dežurni tužioci kako bi se održavala ročišta, posebno zbog pritvorskih predmeta kao što je današnji.

Suđenje je odgođeno na neodređeno vrijeme.

 

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović