Članak

SIPA oduzela dokumentaciju o prodaji oružja iz Ministarstva odbrane

11. Marta 2020.15:32
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) privremeno su oduzeli dokumentaciju iz Ministarstva odbrane BiH koja se odnosi na prodaju i isporuku viškova naoružanja i municije jednoj firmi iz Republike Hrvatske.

Kako je navedeno u saopćenju SIPA-e, oduzimanje dokumentacije je rezultat istrage Državnog tužilaštva koja se odnosi na postojanje osnova sumnje da su u periodu od 22. marta 2010. do 22. oktobra iste godine, bez saglasnosti Predsjedništva Bosne i Hercegovine, donesene dvije odluke i zaključena četiri aneksa na četiri ugovora o prodaji neperspektivnog naoružanja i municije, zaključena tokom 2003. i 2004. godine između entitetskih ministarstava odbrane i jednog preduzeća iz Republike Hrvatske.

“Osumnjičeno lice izmijenilo je bitne elemente osnovnih ugovora, tako što je smanjivalo velike količine naoružanja i municije koje je teže prodati na tržištu, a istovremeno uvećavalo određene količine naoružanja i pretežno municije koje je kupcu bilo lakše prodati na tržištu, kako bi udovoljilo zahtjevima preduzeća iz Republike Hrvatske. Navedenim radnjama oštećen je budžet institucija Bosne i Hercegovine u iznosu od 6.297.580,25 KM”, navedeno je u saopćenju.

U martu prošle godine pripadnici SIPA-e izvršili su pretres računara koji se nalazio u prostorijama Ministarstva odbrane, s ciljem utvrđivanja sadržaja datoteka koje bi mogle poslužiti kao dokaz u vezi sa istragom o zloupotrebi položaja ili ovlaštenja, o čemu je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije pisala.

“Prilikom pretresa otkrivena su i privremeno oduzeta dva optička medija (CD) sa identičnim sadržajem datoteka koje su presnimljene s računara i hard diska”, saopćila je tada SIPA.

BIRN BiH je ranije pisao o slučaju u kojem Ministarstvo odbrane BiH nije hrvatskoj firmi isporučilo oružje i municiju po presudi iz decembra 2017. godine.

Ministarstvo odbrane BiH pravosnažno je izgubilo sudski spor u vrijednosti od 20 miliona maraka koji je pokrenula hrvatska firma jer im nije isporučeno oružje koje su naručili još 2003. i 2004., a BIRN BiH je imao uvid u pravosnažnu presudu iz decembra 2017. godine.

Iz firme “Scout” su tada najavili da će podnijeti krivične prijave te tražiti prinudnu naplatu od Ministarstva odbrane.

 

    Lamija Grebo