Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Hamdija Tabaković je izjavio da je u julu 1995. godine živio u Srebrenici, gdje je vojno angažovan da pruža otpor srpskoj vojsci, koja je sve više “stezala obruč”. Kako je svjedok kazao, 10. jula je ranjen u gornji dio lijeve noge, i drugovi ga nose u bolnicu u Srebrenicu, odakle se ranjenici 11. jula prebacuju u halu koja se nalazila s desne strane današnjeg Memorijalnog centra Potočari.

Prema svjedočenju Tabakovića, nakon što su tu prenoćili, počela je evakuacija ranjenika kamionima.

“Krenuli smo put Kladnja kroz Bratunac, Miliće i Vlasenicu. Konvoj je par puta bio zaustavljen, ali se niko nije penjao na kamione. Kad smo došli na zadnju barikadu u Luke, gdje je trebala biti primopredaja, konvoj je zaustavljen”, rekao je svjedok, dodavši kako su tada “neki ljudi u zeleno-šarenim uniformama skočili na kamion i počeli izgoniti narod”.

Svjedok je kazao kako je zajedno s još dvoje ranjenika ostao na kamionu, te da je čuo kratke rafale i pojedinačne pucnjeve, nakon čega je izdata naredba da se konvoj vrati u Potočare.

“Noćili smo na ‘Žutom mostu’ jer iz sigurnosnih razloga nismo mogli ka Potočarima. Trinaestog jula se pred kamionom ukazao general Mladić i pitao znamo li ko je, te da li sam bio vojnik. Ja sam slagao da nisam, nakon čega je on pitao: ‘Ko je pobio ovolike Srbe ako niko nije bio vojnik?’”

Poslije toga je, prema njegovom svjedočenju, odvezen u Dom zdravlja u Bratuncu, gdje ostaje sedam-osam dana, nakon čega ga “Crveni križ” prevozi u Tuzlu.

Tabaković je svjedočio na suđenju protiv Mileta Kosorića, nekadašnjeg komandanta Vlaseničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), i Momčila Tešića, bivšeg pripadnika Vojne policije ove brigade, kojima je na teret stavljeno da su s pripadnicima ove jedinice zaustavljali vozila u mjestu Luke i od civila oduzimali novac i zlato, a potom ih upućivali prema Kladnju.

Pripadnici Vlaseničke brigade su, kako se navodi u optužnici, odvajali žene i silovali ih, a u noći s 13. na 14. juli 1995. godine u Mršićima je strijeljan 21 zarobljeni muškarac.

Drugi svjedok Tužilaštva, Dragiša Matić je rekao da je od kraja 1993. godine bio u sastavu Vlaseničke brigade kao vojni policajac. Prema njemu, u julu 1995. je Vojna policija određena za pratnju komandanta Mileta Kosorića, što je svjedok lično obavljao.

“Na Petrovdan smo bili na Lukama. Trebao se obezbijediti put da prođe stanovništvo”, kazao je svjedok, pojasnivši kako je Petrovdan 12. jula i da u momentu njihovog dolaska, u podne, na Lukama nije bilo civila.

Kako je Matić rekao, po dolasku autobusa i kamiona, on nije vidio da pripadnici Vlaseničke brigade prilaze autobusima, da se neko izdvaja, te da on sam nije prilazio.

“Nakon toga smo se vratili u Vlasenicu, trebali obezbijediti Rudnik, a poslije toga idemo u Žepu”, ispričao je svjedok, dodavši na pitanje Odbrane Kosorića kako su u Žepu otišli istog dana.

Nastavak suđenja zakazan je za 20. mart.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao