Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH je, kako se navodi u saopćenju, predložilo Ministarstvu pravde BiH da se pravosudnim institucijama Republike Srbije uputi molba za izručenje Osmanovića.

Iz Tužilaštva su naveli da rade na predmetu koji se odnosi na osumnjičenog.

“Razlozi zbog kojih se traži izručenje u BiH jesu što su navedeni zločini počinjeni na teritoriji BiH, gdje su žrtve državljani BiH, kao i da se dokazi i svjedoci nalaze u BiH, te da je Osman Osmanović državljanin BiH”, stoji u saopćenju.

Kako je ranije pisala Balkanska istraživačka mreža (BIRN), Viši sud u Beogradu je Osmanoviću, koji je uhapšen u subotu uvečer, odredio pritvor u trajanju 30 dana zbog mogućnosti bjekstva.

Protiv Osmanovića, bivšeg pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), u Srbiji se vodi istraga zbog sumnje da je u ljeto 1992. godine počinio ratni zločin nad civilima i ratnim zarobljenicima u logoru “Rasadnik” u Gornjem Rahiću na području Brčkog.

Srbijansko tužilaštvo je ranije u svom saopćenju navelo da je Osmanović, “kao pripadnik HVO-a a kasnije ABiH, zajedno s više pripadnika svoje jedinice nanosio tjelesne povrede, mučio, zlostavljao i zastrašivao civile i zarobljene pripadnike Vojske Republike Srpske”.

Apelacioni sud Brčko distrikta je 2015. osudio Galiba Hadžića na dvije godine i deset mjeseci zatvora i Nijaza Hodžića na godinu dana zatvora zbog mučenja zatvorenika u “Rasadniku”. Osmanović je bio svjedok na tom suđenju.

Najčitanije
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.