Nedjelja, 2 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Vahid Selimbegović, službenik Granične policije, na suđenju je rekao kako je koristio elektronsku verziju nalaza vještaka i forenzike, odakle je vadio podatke, dodavši kako mu zapisnici o pretresanju memorije telefona nisu ni bili potrebni.

Kazao je kako je kombinirao nalaze vještaka i forenzike, tako što je “hronologijom redao podatke”.

Odbranu je posebno interesiralo zbog čega se na pojedinim mjestima pojavljuju dvije poruke istog sadržaja, te kako je moguće da su one primljene na dva telefona različitih brojeva istovremeno, na što je Selimbegović “iz ličnog iskustva” rekao da je to “moguće ako se podaci sa starog telefona prebace u novi telefon, te pretpostavljam da se to desilo”.

“Ja sam namjerno stavio sve poruke i one se dupliraju”, pojasnio je Selimbegović.

Selimbegović je svjedočio na suđenju Amiru Zukiću, Safetu Bibiću, Nedžadu i Senadu Traki, Ramizu Karavdiću, Esedu Džananoviću i Asimu Sarajliću, kojima se skupa sudi za nezakonita zapošljavanja u javnim institucijama.

Optuženi Ramiz Karavdić je kazao da poruka ne može doći na oba telefona istovremeno.

“Pošto sam zaradio penziju u ‘Telecomu’, znam sigurno da ako čovjek ima dva telefona, poruka ne može doći na oba istovremeno”, rekao je optuženi.

Odbrana Nedžada Trake je na ovaj dokaz uložila prigovore zakonitosti i relevantnosti zbog “načina prikupljanja dokaza i svojstva ‘analitičara’”.

Selimbegović je sa svjedočenjem počeo 4. novembra, kada je predstavio dokument “Analiza događaja iz operativne akcije ‘Bosna’”, koji obuhvata period od 1. septembra 2015. do 26. septembra 2016. godine. Tužiteljica Nermina Kulenović tada je objasnila da analiza pokazuje koliko je međusobnih razgovora obavljeno između pojedinih optuženih, “što govori o postojanju određene grupe”.

Na idućem ročištu, koje je zakazano za 2. decembar, Odbrane će izložiti prigovore i ukazati na kontradiktornosti koje se javljaju u ovoj analizi.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.