Četvrtak, 7 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

“U optužnici se navodi da su optuženi od početka aprila 1992. do kraja marta 1993. godine, tokom širokog i sistematičnog napada usmjerenog protiv bošnjačkog stanovništva općine Foča, znajući za takav napad te da njihove radnje čine dio napada, kao pripadnici vojnih snaga Srpske Republike BiH a potom Republike Srpske, upotrebom sile i prijetnje počinili silovanje nad civilnom osobom”, stoji u saopćenju Suda BiH.

Tužilaštvo BiH je nakon potvrđivanja optužnice zatražilo produženje mjera zabrane Paprici i Ognjenoviću. Predloženo je produženje mjera zabrane putovanja, međusobnog i sastajanja sa svjedocima, te periodično javljanje u policiju.

Optuženi bi se uskoro pred Državnim sudom trebali izjasniti o krivici.

Najčitanije
Saznajte više
Ukinut pritvor optuženom za zloupotrebe položaja u “Vitezitu”
Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine ukinuo je pritvor Tomislavu Zubaku, optuženom za zloupotrebe položaja i ovlaštenja, te nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija, navodi se u saopštenju.
Jasminka Knežević sa advokatom Damirom Beglerovićem ispred Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Foto: Detektor
Jasminka Knežević: Nije mogao biti izuzet sadržaj telefona optužene
Na suđenju suspendovanoj tužiteljici sarajevskog Kantonalnog tužilaštva Jasminki Knežević za odavanje službene tajne, vještak Optužbe kazao je da nije mogao obaviti vještačenje telefona optužene, jer nije bilo mogućnosti za otkrivanje lozinke.
Sudska praksa u BiH postaje prepreka javnosti da bude informisana