Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Dragan Dobrić, nekadašnji pripadnik inžinjerijske jedinice pri 43. prijedorskoj brigadi Vojske Republike Srpske (VRS), izjavio je kako su krajem jula 1992. godine “uhvaćeni neki muslimani u Praštalu” i dovedeni do Doma u Miskoj Glavi.

“Kod Doma sam sreo Radu Zekana. Rade me zamolio: ‘Bi li mogao večeras čuvati ljude da ih neko ne dira, da ne pobjegnu?’ Nisam mogao reći ‘neću’”, kazao je svjedok, dodavši da je osim Radeta Zekanovića vidio i nekoliko osoba u uniformama rezervne policije, među kojima i Milorada Obradovića zvanog Stiven.

U unakrsnom ispitivanju pojasnio je kako je Obradovića vidio uvečer, ali ne i ujutro.

Prema Dobriću, stotinjak Bošnjaka se nalazilo u bifeu Doma, a na spratu su bili Zekanović, Stiven i druge osobe. Dodao je i da su neki Bošnjaci išli na sprat na ispitivanje. U unakrsnom ispitivanju je naglasio da nije bilo maltretiranja u bifeu, kao i da nije čuo jauke sa sprata.

Kako je naveo, do Doma su dolazile neke osobe, među kojima i Trivo Vukić, i “tražile par ljudi”. Dobrić je rekao da je čuo kako je poginula jedna osoba i da su tražili te ljude “da ih vode da se osvete”. Odgovarajući na pitanja Odbrana, istakao je da tokom njegovog dežurstva nije bilo odvođenja.

Dobrić je kazao kako je u jutarnjim satima došlo vozilo Vojne policije, kao i “komanda”, te da je u jednom trenutku došlo i do pucnjave.

On je rekao da je vidio čovjeka kako bježi niz cestu i kako je izvjesni Nikola Malić pucao prvi, a potom je od njega pušku uzeo Slobodan Knežević i ispalio nekoliko metaka. Na upit u koga su pucali, svjedok je kazao da ne zna, ali da su bili okrenuti u pravcu gdje je bježao taj Bošnjak. Napomenuo je i da je jedna osoba viknula da ne pucaju više i da je osoba koja je bježala “pala u krompir”.

Svjedok je naglasio da je bio tu i kada su Bošnjaci iz Doma ušli u autobuse, te da je čuo kako su odvezeni na lokalitet Kipe. Dodao je da je čuo kako su “ubijali gore na tim Kipama”.

Za učešće krajem jula 1992. godine u nezakonitom zarobljavanju, zatvaranju, mučenju i ubistvima 120 muškaraca koji su bili zatvoreni u Domu u Miskoj Glavi, a potom i na stadionu u Ljubiji, optuženi su Slobodan Taranjac, Milodrag Glušac, Ranko Babić, Ranko Došenović, Marinko Praštalo, Rade Zekanović, Zdravko Panić, Trivo i Milan Vukić, Slobodan Knežević i Milorad Obradović.

Prema optužnici, Taranjac je bio predsjednik Kriznog štaba u Ljubiji, Glušac zamjenik komandanta 6. ljubijskog bataljona VRS-a, Došenović pomoćnik komandanta bataljona za bezbjednost, a ostali pripadnici čete iz Miske Glave, odnosno vojne i civilne policije.

Svjedok Nenad Malić ispričao je kako je čuo priče da su “ljudi uhvaćeni u Praštalima” otišli u Dom u Miskoj Glavi, a iz Doma su odvedeni na stadion u Ljubiji. Također je rekao i da je čuo kako je nekoliko osoba izvedeno iz Doma i odvedeno za Paniće.

Suđenje će se nastaviti 14. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao