Ponedjeljak, 19 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predsjedavajući sudija Davorin Jukić je pojasnio da su svjedoci dobili mjere zaštite i pseudonime P-2 i P-3, te da nije dozvoljeno objavljivati u medijima sadržaj njihovih svjedočenja, kao ni sliku ili videozapis.

Božidara Perišića zvanog Boban i Vinka Zoranovića zvanog Joja optužnica tereti da su od maja 1992. do kraja 1993. godine vršili progon civilnog bošnjačkog stanovništva s područja Rogatice učešćem u ubistvima, silovanjima te nezakonitim zatvaranjima.

Prema optužnici, Perišić je bio pripadnik Prve podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Zoranović pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Rogatica.

Suđenje će se nastaviti 2. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Svjedok negira da je izjavio da je optuženi pucao u ranjenog vojnika
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine negirao je da je Šerif Patković u selu Dusina u opštini Zenica pucao u ranjenog vojnika, navodeći da je izjave tužiocima davao pod pritiskom i prijetnjama, kao i određenim dogovorima.
Lučarević: Ranjavanje vojnika u kamionu prilikom povlačenja kolone
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su vojnici ranjeni u kamionu prilikom povlačenja Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992.
Milić i ostali: Čuvanje autobusa sa Srebreničanima u Bratuncu