Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Bivši sudija Vehid Šehić rekao je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kako povlačenje saglasnosti na sporazum, kao politički akt, ne znači ništa budući da se time ne stavljaju van snage zakoni koje je donijela Parlamentarna skupština BiH a kojima su osnovane institucije na državnom nivou.

“Zna se u kojoj su proceduri doneseni (zakoni, op.a.) i kako se mogu mijenjati i eventualno stavljati van snage. Samo onaj koji ga je donio – a to je Parlamentarna skupština BiH – može to uraditi. U ovom slučaju, izjava je politička, ali ovdje se radi o zakonima, a ne o sporazumu”, objasnio je Šehić.

Iz Suda BiH, kao i Delegacije Evropske unije, nisu željeli da komentarišu izjavu Milorada Dodika u kojoj je najavio da će od Narodne skupštine Republike Srpske tražiti povlačenje Sporazuma o formiranju institucija na državnom nivou, što uključuje i pravosudne institucije.

Iz Državnog tužilaštva do momenta objavljivanja teksta nije stigao odgovor.

Potpredsjednica Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Ružica Jukić je za BIRN BiH kazala kako je ovo političko pitanje, te da se ovakve izjave daju zbog činjenice da VSTV nije kategorija predviđena Ustavom BiH, pritom navodeći kako bi padom ove institucije pale i sve druge.

“To je krah, ja sam već davno rekla – pada VSTV, padaju i ostale institucije, ali to ne treba dozvoliti. Stvarno mislim, onda će sve pasti na razini BiH”, izjavila je Jukić.

Ona je kazala kako VSTV nema strah od ovakvih izjava, “ali stvara se određena klima. Ljudi jednostavno strahuju za svoj posao, šta će se desiti”.

I iz Ureda visokog predstavnika Bosne i Hercegovine (OHR BiH) rečeno je kako ovakva retorika ne doprinosi stabilnosti i prosperitetu BiH.

“Imajući to u vidu, prijetiti podrivanjem državnih nadležnosti i institucija jednostranim potezima, antidejtonski je i stoga neprihvatljivo”, stoji u izjavi OHR-a.

Jadranka Lokmić-Misirača, potpredsjednica VSTV-a, istakla je kako ne komentariše izjave političara, ali da je neophodno da ova institucija bude na nivou BiH.

“Ono što želim istaći jeste da smatram da je neophodno da Visoko sudsko i tužilačko vijeće bude institucija na nivou Bosne i Hercegovine i regulator za pravosuđe u cijeloj zemlji te da ću se, kao i do sada, zalagati za dalje jačanje uloge Visokog sudskog i tužilačkog vijeća u očuvanju i unapređenju temeljnih vrijednosti pravosuđa, nezavisnosti, odgovornosti, profesionalizma i efikasnosti u radu pravosuđa”, navedeno je u izjavi Lokmić-Misirače dostavljenoj pisanim putem.

Do objavljivanja teksta, komentar predsjednika VSTV-a Milana Tegeltije nismo uspjeli dobiti.

Povlačenje Sporazuma o osnivanju državnih institucija Milorad Dodik je najavio nakon zadnje sjednice Predsjedništva BiH, na kojoj se trebalo glasati o imenovanju Zorana Tegeltije za mandatara Vijeća ministara BiH.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
    Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
    Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
    Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.