Srijeda, 12 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

“Imajući u vidu da je žalba napisana na 230 strana, neću čitati žalbene navode. Zbog ogromne dokumentacije, velikog broja dokaza i velikog broja povreda do kojih je došlo, žalba nije mogla biti manja”, rekla je braniteljica Mirna Delalić objašnjavajući razloge zbog kojih neće čitati žalbu, već se samo osvrnuti na povrede tokom postupka.

Odbrana smatra da je Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona izjavama svjedoka dokazivalo optužnicu, a da je Odbrana unošenjem dokaza pobijala te izjave, i da je i sam pritvor Ivankoviću Lijanoviću određen na osnovu izjave svjedoka koji je tokom postupka mijenjao iskaze.

“Pritvor Ivankoviću Lijanoviću određen je na osnovu iskaza Mladena Ivice, koji je tokom postupka mijenjao iskaze”, kazala je braniteljica, dodavši kako je Ivici kasnije određen pritvor zbog manipulacije poticajima.

“Odbrana je tokom čitavog postupka ukazivala na motive onih koji su svjedočili protiv optuženog Jerka Ivankovića Lijanovića, budući da su se u njihovim iskazima javljale brojne rupe”, dodala je braniteljica Delalić.

Ivanković Lijanović je pred Kantonalnim sudom u Tuzli u januaru 2018. osuđen na kaznu zatvora u trajanju devet godina za počinjenje krivičnih djela udruživanja radi činjenja krivičnih djela i zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, dok je Stipi Šakiću za počinjenje ovih djela određena kazna od jedne godine zatvora i novčana kazna u iznosu 18.000 konvertibilnih maraka (KM).

Šakićev advokat Amir Mešić istaknuo je da se u cijelosti pridružuje navodima žalbe prvooptuženog, naglasivši povrede krivičnog postupka koje su se desile tokom trajanja ovog procesa.

Ivanković Lijanović i Šakić su se složili sa svim što je istaknuto u žalbi njihovih branilaca.

Vrhovni sud Federacije BiH odluku će donijeti naknadno.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.