Nedjelja, 2 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Osumnjičeni Ališpago će, kako je Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) rekao službenik za informisanje u Kantonalnom tužilaštvu Alem Hamzić, biti zadržan 24 sata te će ga postupajuća tužiteljica ispitati i donijeti odluku o daljim mjerama.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS) su prethodno saopćili da su službenici Jedinice za saobraćaj uhapsili Ališpagu zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo “napad na službenu osobu u vršenju poslova sigurnosti”.

“Isti je u ulici Donji Hadžići (općina Hadžići) prilikom intervencije fizički napao policijske službenike, nanijevši jednom od njih lakše tjelesne povrede. Povrijeđenom je ljekarska pomoć ukazana od strane ekipe Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo, a potom u Univerzitetskom kliničkom centru u Sarajevu”, navode u MUP-u.

Protiv Ališpage je u toku sudski postupak zbog ratnog zločina u Trusini, a optužnica ga tereti da, kao komandant odreda “Zulfikar” Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), “nije preduzeo nužne i razumne mjere da počinioci zločina budu kažnjeni”.

Prvobitno je bio optužen zajedno s još petoricom pripadnika ABiH – Mensurom Memićem, Dževadom Salčinom, Senadom Hakalovićem, Nedžadom Hodžićem i Nihadom Bojadžićem. Međutim, zbog njegove bolesti postupak je u martu 2014. razdvojen, a nastavljen je u maju 2018., dok je zadnje ročište, zbog zdravstvenog stanja optuženog, održano u martu 2019. godine.

Memić, Hodžić i Bojadžić, bivši pripadnici Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar”, pravosnažno su osuđeni na 37 godina zatvora zbog ubistava civila i zarobljenih vojnika u Trusini. Salčin, također nekadašnji pripadnik tog odreda, i Hakalović, bivši pripadnik odreda “Neretvica”, oslobođeni su optužbi.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.