Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tomić, nekadašnja kapetanica u Frontu žena VRS-a, proglašena je krivom za učešće u napadu i ubistvu zarobljene bolničarke Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) Karmene Kamenčić.

Prema presudi, Kamenčić je bila ranjena u nogu i glavu kada je zarobljena od strane VRS-a i predata Frontu žena Petrovac u selu Radić, gdje joj je Tomić naredila da gola puzi po zemlji i kopa vlastiti grob, te ju je tukla i ponižavala.

Kamenčić je, prema presudi, potom odvedena do obližnje lokacije u pratnji 15-godišnjeg dječaka, koji je iskopao drugi grob, natjerao je da legne u njega, te je ubio rafalom iz automatske puške.

Tomić je prvostepenom presudom izrečenom prošle godine bila osuđena na pet godina zatvora, a Apelacioni sud je naveo da je smanjio kaznu za Tomićevu jer je od zločina prošlo mnogo vremena, te zato što do sada nije osuđivana i u starijoj je životnoj dobi.

“U ovom slučaju nema potrebe da se okrivljena sprečava u počinjenju zločina, s obzirom da do sada nije počinila nikakve druge zločine, a nije vjerovatno da će se ponovno stvoriti okolnosti u kojima su počinjeni ratni zločini”, navodi se u presudi.

Također se navodi da “takvo kažnjavanje predstavlja jasan stav države i društva da je pravično kazniti počinioca ratnih zločina, jer je osjećaj pravde ključni element u pravnom okviru države”.

Fond za humanitarno pravo (FHP) sa sjedištem u Beogradu je kritizirao presudu Apelacionog suda, rekavši da je ponižavajuća za porodicu žrtve, te da obrazloženje Suda za ovu presudu ugrožava druge procese za ratne zločine koji se trenutno odvijaju pred srbijanskim sudovima.

“Prema obrazloženju Apelacionog suda, počinioci ratnih zločina su privilegovani pri odmjeravanju kazne zbog protoka vremena i nemogućnosti da dođe do ponavljanja čina”, naveo je FHP.

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.