Subota, 3 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedok Vukašin Danojlović je u iskazu – koji je pročitao Aleksandar Lazarević, branilac optuženog Dragomira Vasića – naveo da je u julu 1995. bio šef veze u Centru javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, da je načelnik bio Vasić, a njegov zamjenik Mane Đurić.

“Moj vezista me 11. jula 1995. obavijestio da Prva četa Posebnih jedinica policije ide u Bratunac kako bi radili na održavanju javnog reda i mira, kao i da obezbjeđuju put od Bratunca prema Konjević-Polju”, stoji u iskazu.

Danojlović je naveo da je svaki dan radio u Zvorniku i da nije bio u prilici da se upozna sa svim informacijama, te u iskazu stoji da mu nije poznato da li je policija bila angažovana kao pomoć u transportu civila iz Potočara prema Kladnju, niti zna da su bili angažovani na hvatanju i zarobljavanju muškaraca koji su se kretali prema Tuzli.

U iskazu stoji da su postojale informacije da se muslimani iz Srebrenice kreću lokalitetom Snagova i Crnog vrha, ali da njega nije bilo strah da bi moglo doći do napada na Zvornik, kao i da je u Snagovu napadnut policajac, ali da se ne sjeća da je bilo ubijenih Srebreničana.

Miloš Perić, koji brani optuženog Miodraga Josipovića, kazao je kako bi svjedoka, da se nalazi u sudnici, pitao da li je čuo za osnivanje bilo kakvog policijskog štaba u Bratuncu, kao i da li su kadrovi bratunačke Stanice javne bezbjednosti (SJB) bili članovi štaba policije u Zvorniku.

Vasićeva Odbrana je u sudnici prezentovala i nekoliko inserata iz dokumentarnog filma BBC-a pod nazivom “Krik iz groba” u kojima Zumra Šehomerović govori kako ulazna vrata kuće nije zaključala kada je krenula prema Potočarima, gdje je njen suprug dao jaknu nekoj ženi da zamota i utopli dijete, da je srpska vojska odvajala muškarce od 12 do 77 godina, kao i da je suprug odvojen od nje i da joj je šapnuo da će sve biti u redu, te da ga je zadnji put vidjela sa udaljenosti od deset metara.

Osim inserata iz filma, Odbrana je kao dokaz uložila novinarski intervju Šehomerovićeve pod nazivom “Žrtve govore”, a branilac Lazarević je pojasnio da je on u posjedu Haškog tužilaštva.

Tužilac Ibro Bulić je na intervju i inserte iz filma istakao prigovor autentičnosti, relevantnosti i zakonitosti, uz obrazloženje da ne predstavlja ništa što je korišteno tokom postupaka u Haškom tribunalu.

Za genocid počinjen u Srebrenici, pored Vasića i Josipovića terete se Branimir Tešić, Danilo Zoljić i Radomir Pantić, koji su optuženi za prisilno premještanje, transport i zarobljavanje, a neki od njih i za pogubljenja muškaraca i žena.

Josipović je, prema optužnici, bio načelnik SJB-a Zvornik, Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu, Vasić komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik zvorničkog CJB-a, Zoljić komandant Posebnih jednica policije CJB-a, a Pantić komandir Prve čete PJP-a.

Nastavak suđenja je 16. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo da je u pritvor u Herama bio doveden jedan ratni zarobljenik i da je ubijen.
Majstorović i ostali: Ostala bez sestre i sa osam godina sama završila u logoru
Svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je 1992. u Vlasenici ostala bez sestre, oca i djeda, a da je ona, kao osmogodišnjakinja, razdvojena od majke i odvedena u logor.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata