Ponedjeljak, 27 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nakon što je saslušalo vještaka medicinske struke, Sudsko vijeće je odlučilo da za sada neće donositi odluku o razdvajanju postupka.

Predsjedavajući Vijeća Davorin Jukić je kazao da se ovaj predmet već duže vrijeme odgađa u nadi da će se Ninković oporaviti, i da se nada da će idući put biti donesena konačna odluka.

Vještakinja medicinske struke Radojka Golijan ponovo je pregledala posljednje medicinske nalaze i zaključila da Ninković nije sposoban da dolazi na suđenje. Prema njenoj procjeni, ukoliko bi uspješno bila obavljena operacija, optuženi bi se mogao oporaviti za tri do četiri mjeseca.

Branilac Branko Ristić je rekao da je Ninković primljen u bolnicu 28. maja. Vijeće je naložilo Odbrani da Sud obavijesti o razvoju događaja čim dobije novu medicinsku dokumentaciju.

Odbrana odranije predlaže razdvajanje postupka, čemu se protivi Tužilaštvo. Tužilac Mirza Hukeljić je kazao da je u interesu postupka da se ne razdvaja optuženi i da nije predugo da se sačeka predviđeno vrijeme za oporavak.

Ristić je rekao da predlaže razdvajanje, jer ukoliko ne bude mogla biti obavljena operacija, Ninković neće biti sposoban za suđenje.

Ninkoviću se, kao bivšem članu Kriznog štaba Srpske opštine Doboj, sudi s Borislavom Paravcem, Andrijom Bjeloševićem i Milanom Savićem. Paravac je bio predsjednik Kriznog štaba, Bjelošević načelnik Centra službi bezbjednosti, a Savić njegov zamjenik.

Na teret im je stavljeno da su od maja 1992. do kraja 1993. godine, kao učesnici udruženog zločinačkog poduhvata, izvršili progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva ubistvima, zatvaranjem i drugim nečovječnim djelima.

U ovom predmetu svjedoci su posljednji put saslušani u septembru prošle godine.

Najčitanije
Saznajte više
Glušac i ostali: U junu presuda za zločine u Prijedoru
Nakon okončanja iznošenja završnih riječi, za 8. juni zakazano je izricanje presude osmorici optuženih za zločine protiv čovječnosti počinjene krajem jula 1992. na području Ljubije kod Prijedora.
Patković: Torbica Zvonka Rajića
Na suđenju za zločin u Dusini kod Zenice, svjedoci Odbrane su ispričali kako se vojnik hvalio da je pronašao torbicu komandira Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Zvonka Rajića.
Obradović i ostali: Dopune nalaza i mišljenja vještaka vojne struke
Avdičević i ostali: Zabrana objavljivana svjedočenja
Ganić i ostali: Strah mladih vojnika