Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Članovi Inicijative nosili su transparente s informacijama o zločinima koji su se desili u Prijedoru 31. maja 1992. godine.

“Kao organizacija se bavimo suočavanjem sa prošlošću i želimo tim obilježavanjem pokazati da postoje mlade osobe kojima je stalo do suočavanja sa prošlošću i da mimo toga trebamo se sjećati zločina, sjećati se činjenica, ali bez obzira na to trebamo ići prema budućnosti bez fašizma, nacionalizma i sličnih ideologija čiji rezultat je bio, između ostalog, i zločin u Prijedoru”, rekao je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) Fuad Avdagić, projektni koordinator Inicijative za mlade.

Dan bijelih traka obilježava se svakog 31. maja, u sjećanje na dan kada su prije 27 godina Prijedorčani morali okačiti bijele trake i čaršafe kako bi mogli biti raspoznati kao nesrpsko stanovništvo. Tokom rata, Prijedorčani nesrpske nacionalnosti su ubijani, maltretirani, izgladnjivani i zatvarani u različite logore, među kojima su “Trnopolje”, “Omarska” i “Manjača”.

Tokom rata u Prijedoru je prema zvaničnim podacima ubijeno 3.176 ljudi, od čega 256 žena i 102 djece. Kroz prijedorske logore prošlo je više od 30.000 ljudi.

Dan sjećanja na prijedorske žrtve organizovan je i u Prijedoru mirnom šetnjom građana, sa trakama s imenima ubijene djece, a potom su trake povezane na mostu kako bi simbolizirali spomenik ubijenoj djeci koji u Prijedoru još uvijek nije izgrađen.

Uposlenici i volonteri Muzeja žrtava zločina protiv čovječnosti i genocida 1992–1995. u prostorijama Muzeja danas dijele bijele trake posjetiteljima koji dolaze iz različitih dijelova svijeta.

U Velikom parku u Sarajevu postavljene su slike 3.176 žrtava Prijedora. Ispod svake fotografije ispisana su imena, prezimena i kratke biografije stradalih žrtava. Za one žrtve za koje nisu bile dostupne fotografije, objavljeni su samo podaci o identitetu.

Studenti Pravnog fakulteta u Zenici su povodom stradanja nesrpskog stanovništva Prijedora obilježili mimohodom i historijskim časom u centru grada.

Dan bijelih traka obilježen je i u drugim gradovima širom BiH i svijeta.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.