Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Iz Instituta za nesale osobe BiH saopćeno je da preliminarni rezultati DNK analize koštanih uzoraka uzetih u junu prošle godine prilikom ekshumacije posmrtnih ostataka iz masovne grobnice na području planinskog prevoja Rogoj u Trnovu, pokazuju da se radi o sekundarnoj grobnici te da se u njoj nalaze ostaci žrtava iz Srebrenice koje su ranije pronađene u grobnici u mjestu Godinjske Bare (općina Trnovo).

“Prema informacijama Instituta za nestale osobe BiH, neki pronađeni posmrtni ostaci se podudaraju sa identitetima dvojice od šest muškaraca bošnjačke nacionalnosti koje su 1995. godine u Godinjskim Barama strijeljali pripadnici paravojne jedinice “Škorpioni”, navodi se u saopćenju Instituta.

Grobnica u kojoj su pronađeni njihovi ostaci, kako se navodi, otkrivena je u šumovitom dijelu Rogoja, gdje su prirodne vrtače, duboke oko četiri metra, iskorištene da bi se prikrili posmrtni ostaci žrtava.

“Neki dijelovi ljudskih skeleta pronađeni su i u najlon-vrećama”, stoji u saopćenju.

Emza Fazlić, stručna saradnica za odnose s javnošću Instituta za nestale osobe BiH, kazala je da u narednom periodu očekuje da porodice potvrde identifikaciju nakon DNK anlize.

Snimak ubistava koje su počinili pripadnici “Škorpiona” prvi put je prikazan pred Tribunalom u Haagu na suđenju bivšem predsjedniku Srbije Slobodanu Miloševiću, koji je preminuo prije kraja suđenja.

Žrtve su nakon strijeljanja identifikovane kao Safet Fejzić, Azmir Alispahić, Sidik Salkić, Smail Ibrahimović, Dino Salihović i Juso Delić.

Počinioci zločina kod Trnova su uhapšeni u Srbiji i Hrvatskoj i osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne. Komandant “Škorpiona” Slobodan Medić Boca je osuđen na 20 godina zatvora, a njegov brat Branislav Medić na 15 godina. Petru Petraševiću, koji je priznao krivicu, izrečena je zatvorska kazna u tajanju 13 godina. Milorad Momić u Hrvatskoj je osuđen na 15 godina zatvora, kao i Slobodan Davidović.

Slobodan Medić je 2014. godine s cijelom porodicom poginuo u saobraćajnoj nesreći u Srbiji, za vrijeme slobodnog vikenda na koji je bio pušten sa izdržavanja kazne.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.