Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Odbrana je Vijeću predočila nalaz u kojem se predlaže hospitalizacija svjedoka Petra Jokića zbog alkoholizma. Jokić je potvrdio da je i jutros popio jedno piće. Govorio je da je bolestan i da ga je “sve spopalo”, kao i da zaboravlja šta je nekad bilo.

Tužilac Predrag Tomić je kazao da je ovaj svjedok bez problema svjedočio u drugom predmetu prije nešto više od mjesec dana.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Mira Smajlović konstatovala je da nema uslova za saslušanje Jokića. Rekla je da je na tužiocu da predloži vještačenje ovog svjedoka.

On je trebalo da svjedoči na suđenju Miletu Kosoriću, nekadašnjem komandantu Vlaseničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), i Momčilu Tešiću, bivšem pripadniku Vojne policije ove brigade.

Na teret im je stavljeno da su s ostalim pripadnicima brigade zaustavljali vozila u mjestu Luke i od civila oduzimali novac i zlato, a potom ih upućivali prema Kladnju. Pripadnici Vlaseničke brigade su, kako se navodi, odvajali žene i silovali ih, a u noći s 13. na 14. juli u Mršićima je strijeljan 21 zarobljeni muškarac, dok je jedan preživio.

Tužilac je pročitao iskaz preminulog svjedoka Radislava Čvorića, koji je naveo da je bio komandant odbrambene linije u Vlaseničkoj brigadi. Svjedok je kazao da od marta do septembra 1995. godine nije bio na području Vlasenice i da nema saznanja o učešću optuženih i drugih u bilo kakvim radnjama u Lukama.

On se u iskazu prisjetio kako je vezista jedne prilike obavijestio Kosorića o predaji Bege Smajlovića, a Kosorić je potom o tome obavijestio njega.

Naveo je da je Kosorić bio komandant i da je njegova bila “prva i zadnja”.

Suđenje se nastavlja 10. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao