Četvrtak, 6 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odbrane su na statusnoj konferenciji predstavile plan izvođenja dokaza, koji uključuje svjedočenje optuženih.

Perišićev branilac Dejan Bogdanović kazao je da planira pozvati 11 svjedoka, od kojih njih šest traži mjere zaštite, dok je Zoranovićeva braniteljica Zorana Čarkić najavila tri svjedoka, uz jednog koji je zajednički objema odbranama.

Tužilaštvu BiH je preostalo da sasluša još svjedoka R-2, a tužilac Ivan Matešić rekao je da je ovaj svjedok teško bolestan i dostavio je ljekarsko uvjerenje iz Njemačke.

Perišić i Zoranović optuženi su za progon civilnog bošnjačkog stanovništva s područja Rogatice u periodu od maja 1992. do kraja 1993. godine, učešćem u ubistvima, silovanjima te nezakonitim zatvaranjima.

Prema optužnici, Perišić je bio pripadnik Prve podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Zoranović pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Rogatica.

Perišić bi trebalo da svjedoči u nastavku suđenja zakazanom za 15. maj.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Blagojević i ostali: Na referisanju u komandi tražio odgovornost za ubistva
Na suđenju za zločine počinjene 1992. na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da na referisanju u Zvorničkoj brigadi niko nije reagovao kada je tražio odgovornost onih koji su ubili muškarce.
Optuženi za zločine u Jošanici nije došao na izjašnjenje o krivnji
Optuženi za ratne zločine počinjene u selu Jošanica kod Foče Amel Isić nije došao na ročište na kojem se trebao izjasniti o krivnji.
Ristić i ostali: Očevidac masovnih ubistava u Orahovcu
Blagojević i ostali: Čuo za odvođenje u Gerinu klaonicu