Ponedjeljak, 21 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Naza Gabeljić je izjavila da je, nakon pada Srebrenice 11. jula 1995. godine, iz Potočara stigla u Luke sa dvoje djece, bratom i majkom. Kada su izašli iz autobusa, kako je navela, jedan vojnik joj je pomogao da siđe sa djecom i torbom, a dalje je vidjela osam vojnika.

Prema njenim riječima, jedan vojnik joj je prišao i rekao da ostavi djecu kod majke i da se odvoji sa strane. Ona je stala sa pet-šest mlađih žena.

Svjedokinja je kazala da je vojnik koji joj je pomogao da izađe iz autobusa prišao njenoj majci i pitao je što plače, a potom vojniku koji je nju izdvojio opsovao i otjerao ga, rekavši mu da više ne prilazi do uveče. Njoj je, kako je dodala, rekao da uzme svoju djecu.

“Ta grupa žena odvođena je u devastiranu kuću… Vojnik u maskirnoj ih odvodi. Čula sam krikove i jauke. Neko govori: ‘Molim vas, pustite me’”, prisjetila se Gabeljić.

Ona je dodala da joj je iz te grupe u sjećanju ostala djevojka koju je poslije vidjela na Aerodromu Dubrave kod Tuzle. Napomenula je da je bila potpuno izbezumljena, mrtvog pogleda i da nije odgovarala na pitanja ljudi. Svjedokinja je čula da se djevojka taj dan objesila u Dubravama.

Gabeljić je kazala da je iz Luka nastavila pješke prema Kladnju sa ostalim ljudima. Ispričala je kako je u jednom trenutku došlo do komešanja i vidjela je ženu koja plače i govori: “Zaklaše mi svekra.”

Kako je svjedokinja shvatila, to je bio jedan stari čovjek koji je bio s njom u autobusu i kojeg je vidjela u Potočarima kada su od njega odvojili jednog mladića. Ispričala je da je taj čovjek plakao i molio da ne vode mladića, govoreći da je gluvonijem, ali da je vojnik rekao da “ima oči i ruke” i da “može da puca i baca bombe”.

Kada je krenula iz Luka prema Kladnju, Gabeljić je, kako je kazala, vidjela tijela. Na pitanje Odbrane odgovorila je da nije prilazila i vidjela šta bi mogao biti uzrok smrti.

Ona je svjedočila na suđenju Miletu Kosoriću i Momčilu Tešiću, koji su optuženi za genocid u Srebrenici. Prema optužnici, Kosorić je bio komandant Vlaseničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Tešić pripadnik Vojne policije ove brigade.

Na teret im je stavljeno da su s drugim pripadnicima brigade zaustavljali vozila u mjestu Luke i od civila oduzimali novac i zlato, a potom ih upućivali prema Kladnju. Pripadnici Vlaseničke brigade su, kako se navodi, odvajali žene i silovali ih, a u noći s 13. na 14. jul u Mršićima je strijeljan 21 zarobljeni muškarac, dok je jedan preživio.

Murat Šiljković je rekao da je ranjen 9. jula u Srebrenici i da je nakon dva dana prebačen u Potočare, odakle ga je UNPROFOR evakuisao s drugim ranjenicima. U Luke su, kako je naveo, stigli 12. jula uveče, zajedno sa medicinskim osobljem.

Svjedok je kazao da su noć proveli “na proširenju”, a onda im je rečeno da se premjeste kod škole.

Šiljković je izjavio da su dvije žene koje su radile u Domu zdravlja odvođene “kao na ispitivanje” u jednu kućicu sa zelenim zavjesama nedaleko od škole. On je precizirao da je prvo pozvana jedna, a kada se nakon pola sata vratila, odveli su drugu. Prema njegovim riječima, obje su se vratile uplakane.

Suđenje se nastavlja 19. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona