Josipović i ostali: Prešao granicu kad je poginuo policajac
godine.
Miladin Gavrić, koji je radio na graničnom prelazu na Ljubovijskom mostu, kazao je da je Tešić živio u Srbiji i svako jutro prelazio most na putu do posla u Bratuncu. Kako je rekao, poznaje ga od prije rata i ranije su zajedno radili u policiji u Bratuncu.
Svjedok je izjavio kako misli da je Tešića vidio i ujutru 13. jula na prelazu. Naveo je da mu je prišao i pitao za pogibiju jednog policajca, a da mu je Tešić kazao da ne zna i da ide na posao pa će vidjeti. Na pitanje da li je to možda bilo dan ranije, Gavrić je rekao da misli da je bio 13. juli, ali da treba vidjeti kada je taj policajac poginuo.
Svjedok je ispričao i kako je otišao u Bratunac po hranu i vidio vojnog policajca Zorana Živanovića.
“Pitao sam ga: ‘Hoćeš li dole? Evo ja dižem hljeb i za vas.’ Rekao je ‘samo da isprati vozila’”, prisjetio se Gavrić.
On je precizirao da je vidio dva vozila, ali da nije vidio ko je pod ceradom. Kazao je da je Živanović spomenuo civile.
Tešić je, s Miodragom Josipovićem, Radomirom Pantićem, Dragomirom Vasićem i Danilom Zoljićem, optužen za genocid u Srebrenici.
Josipović je, prema optužnici, bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bratunac, a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, stoji u optužnici, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik zvorničkog Centra javne bezbjednosti (CJB), Zoljić komandant posebnih jednica policije CJB-a, a Pantić komandir Prve čete PJP-a.
Na današnjem ročištu Odbrana Josipovića uložila je desetak materijalnih dokaza. Među njima su potvrde o ranjavanju i statusu određenih lica, kao i spiskovi pripadnika policije.
Suđenje se nastavlja 5. marta.