Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vijeće je donijelo odluku da će se izvršiti reprodukovanje iskaza četiri svjedoka koja su saslušana u prvostepenom postupku.

Do obnovljenog suđenja je došlo nakon što je Apelaciono vijeće potvrdilo dio prvostepene presude kojom su Rade Vlasenko, Drago Končar i Milan Krupljanin oslobođeni krivice za zločine počinjene u Prijedoru, dok je u vezi s odbijajućim dijelom iste odluke koji se odnosi na Vlasenka naloženo novo suđenje.

Optuženi Vlasenko se tereti da je iz logora “Trnopolje” u ljeto 1992. godine odveo na prinudni rad trojicu civila bošnjačke nacionalnosti, od kojih je ubijen Adem Filović.

Sudsko vijeće je uvažilo žalbu Tužilaštva u odnosnu na odbijajući dio, te ukinulo ovaj dio odluke i naložilo obnovu postupka.

Predsjedavajući Apelacionog vijeća Hilmo Vučinić je kazao da će se, imajući u vidu razloge ukidanja presude u odnosu na odbijajući dio, prihvatiti svi dokazi koji su provedeni u toku prvostepenog postupka, uključujući i opće okolnosti.

“U odnosu na neposredno tačku četiri, odlučili smo izvršiti reprodukovanje iskaza svjedoka Šabe Filovića, Jasmine Omerović, Muhameda i Harisa Mahmuljina”, rekao je sudija Vučinić.

Optuženi Vlasenko je predložio, kao dodatni dokaz, saslušanje svjedoka Vlade Krčkovskog, koji je bio predložen u toku prvostepenog postupka, ali zbog zdravstvenih razloga nije mogao pristupiti.

Odbrani je sugerisano da dođu do informacija je li svjedok Krčkovski u mogućnosti doći zbog zdravstvenog stanja.

Reprodukovanje iskaza prvih svjedoka zakazano je za 12. februar.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Viđali ga polovinom jula na lokacijama prema Žepi
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedoci Odbrane izjavili su da su Mileta Kosorića polovinom jula 1995. viđali na području prema Žepi.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Derviš Mehinović izjasnio se da nije kriv po optužnici koja ga tereti za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Banovićima.
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića