Četvrtak, 5 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sudsko vijeće odgodilo je suđenje nakon što je saslušalo vještaka medicinske struke.

Predsjedavajući Vijeća Davorin Jukić kazao je da su se stekli uslovi za razdvajanje postupka, ali da ta odluka neće sada biti donesena, u nadi da će prvooptuženi ozdraviti.

Razdvajanje postupka predložila je Odbrana Ninkovića, čemu se protivilo Tužilaštvo BiH.

Vještakinja medicinske struke Radojka Golijan zaključila je da Ninković najmanje četiri do pet mjeseci ne može prisustvovati suđenju zbog srčanih oboljenja. Ona je rekla da je, ne računajući moguće komplikacije, taj period minimalno potreban za preglede, terapije, intervencije i rehabilitaciju.

Vijeće je naložilo Odbrani da do 1. maja dostavi novu medicinsku dokumentaciju.

Ninkoviću se kao bivšem članu Kriznog štaba Srpske opštine Doboj sudi s Borislavom Paravcem, Andrijom Bjeloševićem i Milanom Savićem. Paravac je bio predsjednik Kriznog štaba, Bjelošević načelnik Centra službi bezbjednosti, a Savić njegov zamjenik.

Na teret im je stavljeno da su od maja 1992. do kraja 1993. godine, kao učesnici udruženog zločinačkog poduhvata, izvršili progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva ubistvima, zatvaranjem i drugim nečovječnim djelima.

U ovom predmetu svjedoci su posljednji put saslušani u septembru prošle godine.

 

Najčitanije
Saznajte više
Mlaćo i Cikotić: Čuo da nije dozvolio prevoz zarobljenika u Zenicu
Na suđenju za zločine u Bugojnu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine potvrdio je da je bio zatvaran i zlostavljan na više lokacija, te vođen na prinudne radove.
Dudaković nije sposoban za suđenje zbog bolesti
Vještaci medicinske struke zaključili su da Atif Dudaković, koji je optužen za zločine na području više krajiških opština, nije sposoban za suđenje zbog zdravstvenih razloga.
Muhamed Ibrahimović: “Svi ćete doći na red”
Lučarević: Divan čovjek sa autoritetom
Peulić i ostali: Materijalni dokazi o svojstvu optuženih
Bužimkić i ostali: Vidio da Nesimović puca u zarobljenike