Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Ured Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu u srijedu je optužio šezdesetosmogodišnjeg državljanina Srbije i Bosne i Hercegovine da je, u svojstvu kapetana vojske bosanskih Srba, 1992. godine počinio ratne zločine nad ratnim zarobljenicima.

Iako Županijsko državno odvjetništvo nije objavilo ime i prezime osumnjičenog, lokalni mediji su nagovijestili da se zove Dane Lukaić.

Ta osoba je optužena da je naredila potčinjenim pripadnicima vojske bosanskih Srba u logoru “Manjača”, u blizini Banje Luke, da tuku i povrijede dva zatočena pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), kao i trojicu pripadnika Hrvatskih obrambenih snaga (HOS).

On je također optužen da je lično uzrokovao ozbiljne povrede jednog od pripadnika HOS-a.

Državno odvjetništvo je navelo da je on bio vođa operativnog tima sigurnosnih službi zaduženog za prikupljanje obavještajnih podataka od ratnih zarobljenika, od sredine juna do 16. septembra 1992. godine.

U junu ove godine hrvatska je policija uhapsila bosanskog Srbina pri njegovom ulasku u zemlju zbog sumnje da je naredio nečovječno postupanje prema zatvorenicima u ratnom logoru “Manjača”. Lokalni mediji su sugerirali da se radilo o Lukaiću.

Bosanski Srbi su u logoru “Manjača” držali u zatočeništvu Bošnjake i Hrvate tokom rata.

Logor je bio u funkciji u periodu od 1991. do 1992., a potom nakratko i tokom 1995. godine. Većina zatvorenika su bili hrvatski i bošnjački vojnici i civili.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
    Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
    Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
    Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.