Nedjelja, 1 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Radosav Milovanović je ispričao da je bio u rovu iznad kuće Halilovića s još dvojicom rođaka i da su vidjeli kada su prošla dvojica dobrovoljaca, a nakon nekoliko minuta čuli su i pucnje. On je rekao da mu je bilo sumnjivo i da je sišao.

“Vidim Alaga leži, pala mu kapa. Ovaj s automatskom puškom se okreće, Mejra je bila na terasi, i puca”, prisjetio se Milovanović.

On je naveo da je tu bio i drugi dobrovoljac, koji se nekad predstavljao kao Crnogorac, nekad kao Veljo ili kao Vlahović. Svjedok je rekao da nije smio da reaguje.

Prema njegovim riječima, ta dvojica su otišla, a došla su dvojica komšija, od kojih je jedan “psovao Toši” i otišao da interveniše. On je naveo da je Tošo bio čovjek koji je doveo dobrovoljce u Sase i da su bili smješteni u direkciji obližnjeg rudnika.

Svjedok je rekao da tada tu nije bio prisutan Alagin sin Zoran.

Tužilaštvo BiH tereti Cvetkovića da je u maju 1992. ubio Mejru i Alagu Halilovića, civile romske nacionalnosti, a Zorana Halilovića tukao. Na teret mu je stavljeno i da je u Bratuncu silovao dvije žene koje su dovedene iz prostorija rudnika u Sasama.

Odgovarajući na pitanja tužioca Ivana Matešića, svjedok Milovanović je negirao da je tokom ovog suđenja obilazio svjedoke i sugerisao im kako da svjedoče. On je negirao i da je u Sasama pokušao da siluje jednu ženu bošnjačke nacionalnosti.

Svjedok je rekao da poznaje porodicu Saše Cvetkovića koja je živjela u Sasama. Naveo je da je Cvetković u ljeto 1991. otišao u vojsku i da ga od tada više nije vidio.

Suđenje će se nastaviti 13. novembra.

 

Najčitanije
Saznajte više
Muhamed Ibrahimović: “Svi ćete doći na red”
Na suđenju za zločine na području Livna, svjedok Državnog tužilaštva je ispričao kako je bio zatvoren u fiskulturnoj sali škole, odakle su pojedini zatočenici izvedeni i za njima se još traga.
Lučarević: Divan čovjek sa autoritetom
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je u maju 1992. bio zadužen za čuvanje vojnika u FIS-u.
Bužimkić i ostali: Vidio da Nesimović puca u zarobljenike
Avdičević i ostali: U ambulanti pregledao zarobljenika
Muhamed Ibrahimović: Tukli ih pred optuženim