Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Optužnica tereti Erovića za silovanje počinjeno u napuštenom stanu u zgradi na Alipašinom Polju nad svjedokinjom “A”, koja je prethodno izvođena iz podrumskih prostorija, gdje je bila zatočena. Erović je ranije bio optužen sa Senadom Džananovićem i Edinom Gadžom, ali je njegov predmet razdvojen.

Na ovom ročištu je raspravljano o mogućnosti saslušanja zaštićene svjedokinje “A”, koja se nalazi, kako je rečeno, u inostranstvu i bolesna je, a tužilac Simović je kazao da ne može stupiti u kontakt s njom, niti mu je poslala medicinsku dokumentaciju za vještačenje.

On je predložio da se pročita njen iskaz, iako mu je “jasno da se osuđujuća odluka ne može zasnivati na pročitanom iskazu bez potkrepljujućih dokaza”.

Odbrana se složila s ovim navodima, te je dogovoreno da se na narednom ročištu provede ovaj dokaz.

Tužilac Simović je u sudski spis uložio set materijalnih dokaza, između ostalog i službenu zabilješku organa bezbjednosti iz juna 1992. godine, kojom, kako je rekao, dokazuje da je ovaj organ imao saznanja da je formiran privatni zatvor gdje su muškarci tučeni, a žene silovane.

Također, među priloženim dokumentima je i Odluka o formiranju Kriznog štaba “Stela” iz maja 1992., kojom se želi dokazati da je ovaj štab formiran i da je Samir Kahvedžić imenovan za komandanta.

Uložen je i spisak pripadnika Teritorijalne odbrane (TO) “Stela”, na kojem se, prema tužiocu, nalazi ime optuženog Jasmina Erovića. Na ovaj dokaz advokatica Vasvija Vidović je uložila prigovor autentičnosti, pojasnivši da se ne zna o kojoj osobi se radi, jer ne postoje dodatni podaci.

Naredno suđenje je zakazano za 19. oktobar.

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Razgovarao s Ganićem, vidio Alispahića
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prije kretanja kolone Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992. razgovarao s Ejupom Ganićem, a da se u kasarni tog dana pojavio Bakir Alispahić.
Matuzović i ostali: Korištenje zatočenika za radove nije traženo od 106. brigade
Na suđenju za zločine na području Orašja, Odbrana Ive Oršolića uložila je materijalne dokaze kojima nastoji dokazati nadležnost Vojne policije za zatvor i način na koji su zatočenici vođeni na radove.
Radović i ostali: Sinovi odvojeni od majki
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno