Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Obradović je optužen da je, kao pripadnik rezervnog sastava policije Ljubija, zajedno s drugim pripadnicima vojno-policijskih snaga učestvovao u progonu Bošnjaka, ubistvima, mučenjima i drugim nečovječnim djelima u periodu od 27. do 30. jula 1992. godine.

Prema ranijim navodima iz Državnog tužilaštva, Obradović je u mjestu Miska Glava učestvovao u zarobljavanju oko 120 civila bošnjačke nacionalnosti, koji su nezakonito zatočeni, mučeni, zlostavljani i nakon toga strijeljani na lokalitetu Kipe-Ljubija.

“Prema prikupljenim dokazima, samo tri osobe su uspjele preživjeti strijeljanje i pobjeći s mjesta egzekucije, a među ubijenima je bilo najmanje 15 malodobnih osoba”, stoji u optužnici.

Obradoviću je također stavljeno na teret da je na stadionu “Rudara” lično ubio trojicu civila Bošnjaka.

Optuženi Obradović nedavno je pravosuđu BiH izručen iz Njemačke.

U Sudu BiH se za ratni zločin počinjen u Miskoj Glavi vodi postupak protiv Slobodana Taranjca, Milodraga Glušca, Ranka Babića, Ranka Došenovića, Radeta Zekanovića, Zdravka Panića te Trive i Milana Vukića, zbog čega je Državno tužilaštvo zatražilo spajanje Obradovićevog postupka s tim predmetom.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.