Ponedjeljak, 24 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Advokatica Nina Kisić, koja zastupa Tintora, uložila je osam izvještaja koji se odnose na borbe na brdu Žuč, te radnu knjižicu optuženog. Pojasnila je da izvještaje ulaže kako bi dokazala da su se u više navrata vodile borbe na brdu Žuč te da nije sigurno o kom su događaju svjedoci govorili.

Kako je dodala, Tintorovu radnu knjižicu ulaže s ciljem dokazivanja da se on od 15. jula 1992. do 31. maja 1996. godine vodio u Predsjedništvu Srpske Republike BiH.

Optužba nije prigovarala na uložene dokaze.

Tužilaštvo BiH tereti Tintora, kao bivšeg predsjednika Kriznog štaba općine Vogošća, za mučenje, tjeranje na prinudne radove i ubistva Bošnjaka i Hrvata u logorima i na drugim lokacijama u Vogošći.

Nakon ulaganja materijalnih dokaza okončan je dokazni postupak, a Tužilaštvo BiH završnu riječ će iznijeti 2. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Miljanović i ostali: Silazak maskiranih specijalaca pred polazak u Bukreš
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se dešavanja u policijskoj stanici u noći kada su odvedene porodice iz naselja Bukreš, navodeći koga je vidio od optuženih.
Majstorović i ostali: Strijelne povrede uzrok smrti
Na suđenju za zločine na području Vlasenice, vještak sudske medicine predstavio je zaključke o obradi posmrtnih ostataka 23 osobe, navodeći da su strijelne povrede kod većine bile uzrok smrti.
Ristić i ostali: Ispričao šta su optuženi radili u Orahovcu
Određene mjere zabrane osumnjičenom za zločine u Foči
Kevac: “Čuvajte se svojih komšija”