Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Ibro Sabljić je rekao kako je u kasarnu u Bileći doveden u maju 1992. zajedno s Alijom Šatorom i Ramizom Zaklanom. Kazao je da su ispred zgrade došla trojica vojnika koje su zvali Bošnjak, Grubi i Miloš. Sabljić je rekao da je čuo od drugih ljudi da se Miloš preziva Mavrak.

Nakon dolaska u kasarnu, kako je naveo Sabljić, zatvorenici su odvedeni u jednu prostoriju gdje su ih počeli tući Miloš i Grubi, što je zaustavio Bošnjak.

Sabljić se prisjetio prilike kada je s dvojicom zarobljenika pozvan kod table.

“Alija Šator je imao dužu kosu, Grubi ga je uhvatio i glavu mu tukao od tablu… Grubi je uhvatio Ramiza, a Miloš mene – da nas tuku”, rekao je svjedok.

On je naveo i da mu je druge prilike “gospodin Grubi stavio dva puta električnu palicu na glavu i dva puta na tijelo”.

Za Muju Lizde svjedok je kazao da su ga jednog dana pretukli Grubi i Miloš, a za Reska Lizde je pojasnio da ga je udario Bošnjak.

Na pitanje Odbrane Miodraga Grubačića zna li optuženog, svjedok je odgovorio “nemam pojma”, te dodao “otprilike znam da je Grubi”.

Tužilaštvo BiH tereti Borisa Bošnjaka, Miloša Mavraka, Miodraga Grubačića i Iliju Đajića za progon nesrpskog civilnog stanovništva tokom 1992. Na teret im je stavljeno da su učestvovali u premlaćivanju zatočenika u nekadašnjoj kasarni “Moša Pijade” u Bileći, te da su omogućavali drugima da ulaze i udaraju zatvorenike.

Prema optužnici, Bošnjak je bio pripadnik Sedmog bataljona Vojne policije Vojske Republike Srpske (VRS) i obavljao je dužnost komandira straže, a ostala trojica su bili pripadnici VRS-a i stražari u logoru u Bileći.

Na ovom ročištu je završeno saslušanje Ekrema Kuke, koji je kazao kako je u Bileći bio tučen.

Kuko je istakao da mu je jedne prilike Bošnjak prislonio električnu palicu na tijelo i jednom pustio struju, a da je to više puta radio Osmanu Kovačeviću. Kuko se prisjetio i da ga je Bošnjak druge prilike udario palicom po glavi uslijed čega je trpio jaku bol i strah.

U unakrsnom ispitivanju pojasnio je nikad nije saznao ime Bošnjaka.

Suđenje će se nastaviti 29. maja.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao