Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vještak Omer Ćemalović je kazao da je na osnovu medicinske dokumentacije i psihijatrijskog pregleda zaključio da je svjedokinja VR-1 sposobna, uz mjere zaštite identiteta, da pristupi na Sud BiH i dâ iskaz o onome što je doživjela.

On je naveo da VR-1 ima simptome posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i trajnog poremećaja ličnosti zbog traumatičnih iskustava koje je doživjela. Kao posljedica traume, ovoj svjedokinji je, prema neuropsihijatru Ćemaloviću, umanjena životna sposobnost za 50 posto.

“Došlo je i do potpune seksualne disfunkcije… Ovdje se radi o takvoj traumi koja posebno dodiruje naše elementarne moralne crte. Ona nije uspjela da obradi to, i opterećena je time da se ne sazna”, ispričao je vještak.

Ćemalović je iznio svoje mišljenje na suđenju Vuku Ratkoviću, bivšem pripadniku Višegradske brigade Vojske Republike Srpske (VRS) optuženom da je u više navrata mučio, zlostavljao, silovao i premlaćivao žensku osobu.

Na ovom suđenju iskaz je dao i posljednji svjedok Tužilaštva BiH Stevo Kovačević, koji je rekao da je svjedokinji VR-1 bio šef u firmi “Terpentin” u Višegradu prije rata i nekoliko mjeseci nakon početka rata.

“Jednog dana je od mene tražila novac da ode u Njemačku. Dao sam joj 300 maraka i od tada je više nisam vidio”, kazao je Kovačević.

Tužilaštvo BiH je u spis uložilo oko 20 materijalnih dokaza, na koje Odbrana nije imala primjedbi.

Odbrana Ratkovića je predložila da u svom dokaznom postupku sasluša devet svjedoka.

Saslušanje prvog svjedoka Odbrane zakazano je za 21. maj.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona